Wzrost głównych indeksów odnotowały dojrzałe europejskie giełdy takie jak brytyjska, niemiecka czy francuska. Sytuacja sprzyjała również inwestorom w Stanach Zjednoczonych. Gorzej prezentowała się sytuacja na zagranicznych giełdach Nowej Europy, Japonii czy Chin.

W listopadzie na ponad 1 tys. jednostek funduszy kapitałowych, działających od minimum miesiąca, ponad 3/4 zakończyła miesiąc nad kreską. Na 18 analizowanych przez nas grup, średnie prawie połowy z nich wypracowały dodatnią stopę zwrotu.

Najwyższe, dwucyfrowe, stopy zwrotu wypracowały fundusze dwóch zagranicznych towarzystw inwestycyjnych BlackRock, JPMorgan oraz produkty Superfund TFI.

Spośród wszystkich funduszy kapitałowych najwięcej na wartości (+15,7%) zyskała jednostka funduszu BGF World Gold (USD) (PZU oraz Skandia). Spośród produktów Superfund najbardziej zadowoleni mogli być posiadacze funduszu HDI-Gerling - Superfund Goldfuture UFK, którego jednostka w ciągu miesiąca zyskała na wartości +15,3%. Fundusz JPMorgan Global Natural Resources Fund (USD), nabyty u ubezpieczyciela AEGON TUnŻ, przyniósł natomiast zwrot na poziomie +10%.

Reklama

Listopad mocno przypominał sytuację na rynku akcji obserwowaną w październiku. Na początku miesiąca miało miejsce kilka spadkowych sesji giełdowych, następnie przeważał popyt, który wyznaczył maksima na indeksie WIG20, potem przyszło ich osłabienie. Inwestorów nie wystraszyły problemy z wypłacalnością Dubai World. Zawirowania na światowych rynkach związane z ujawnieniem problemów tej kontrolowanej przez emirat Dubaju firmy inwestycyjnej trwały zaledwie jeden dzień.

Liderami warszawskiego parkietu ponownie były duże banki i KGHM. Za wzrostem indeksu WIG20 (wzrost w skali miesiąca o ponad 3,4%) drugi miesiąc z rzędu nie podążył szeroki rynek i indeks WIG zyskał w skali miesiąca +3%. Indeks mWIG40 wzrósł o +2,1% a sWIG80, opisujący zachowanie małych i średnich spółek, zyskał +0,03%. W segmentach branżowych najlepiej wypadły banki – ich indeks zyskał w skali miesiąca +6,5%. Na kolejnych miejscach znalazły się WIG-paliwa (+3,4%) oraz WIG-deweloperzy (+1,9%). Miesiąc na plusie zakończył jeszcze indeks WIG-spożywczy (+0,5%). Największe starty odnotował natomiast WIG – chemia, który zakończył miesiąc stopą zwrotu na poziomie -4,4%.

Wśród analizowanych przez nas grup najlepiej wypadły fundusze akcji polskich uniwersalne (AKP_UN). Fundusze klasyfikowane w tej grupie w listopadzie średnio zyskały dla swoich posiadaczy +1,2% a fundusze akcji małych i średnich spółek wypracowały słabszy wynik na poziomie +0,7%. W pierwszej grupie tylko 8 funduszom udało się pobić nasz benchmark, którym w 90% jest indeks WIG a w 10% WIBID 1M, który zyskał +2,7%. Wśród nich znalazły się fundusze z oferty Warta Życie, Aviva TUnŻ, Compensa Życie, BZ WBK-Aviva oraz Skandia.

W tej grupie liczącej 141 funduszy ujemną stopę zwrotu wykazało 17 z nich. Najmniej powodów do zadowolenia mieli uczestnicy funduszu UniAkcje: Polska 2012 UFK (Credit Agricole, HDI-Gerling oraz PZU), którego jednostka straciła na wartości -2,4%.

W grupie funduszy akcji małych i średnich spółek najlepszy wynik (+2,5%) wypracował zarządzający Noble Fund Akcji Małych i Średnich Spółek UFK (Credit Agricole oraz Skandia). Na 10 funduszy akcji małych i średnich spółek tylko 1 odnotował spadek wartości jednostki, sięgający w przypadku PZU - UniAkcje MiŚ Spółek UFK -1,5%.

Oprócz funduszy akcyjnych, dobre wyniki wypracowały także fundusze mieszane lokujące zarówno na krajowym rynku akcji jak i obligacji (w listopadzie zyskały średnio +0,7%) oraz stabilnego wzrostu (średnio +0,5%).

W ramach pierwszej z wymienionych grup najlepiej prezentuje się AEGON UFK - Noble Fund Timingowy UFK, który wypracował dla swoich klientów +3,2% zysku. Jego stopa zwrotu w bieżącym roku jest jednak drugą najniższą w grupie ponad 110 funduszy MIP_UN. Na końcu stawki miesięcznego zestawienia znalazł się natomiast fundusz działający pod nazwą Allianz Aktywnej Alokacji UFK (Credit Agricole oraz UNIQA), którego jednostka straciła na wartości -0,7%. Najlepszy wynik w grupie funduszy stabilnego wzrostu (+1,7%) wypracował fundusz własny HDI-Gerling Wzrostu i Dochodu UFK. Na przeciwległym biegunie, z wynikiem -0,7%, znalazł się AXA Mieszany UFK.



Listopad na rynku długu nie przyniósł żadnych istotnych zmian. W skali miesiąca indeks IROS zyskał +0,32%. Podobnie jak w poprzednich miesiącach mieliśmy do czynienia z niewielkimi zmianami cen obligacji. Rynek nie reaguje więc na projekt budżetu na rok 2010, zakładający ponad 52 miliardy złotych deficytu - inwestorzy nie obawiają się podaży obligacji ze strony Ministerstwa Finansów. W przeciwieństwie do poprzedniego miesiąca, największe wzrosty odnotowały indeksy obligacji o krótszym terminie do wykupu, IROS-2 zyskał +0,45%, a IROS-5 +0,40%.

Symbolicznym wzrostem zakończyły miesiąc obligacje o najdłuższym terminie do wykupu: IROS-10 wzrósł bowiem zaledwie o +0,03%. Fundusze złotówkowych papierów dłużnych zyskały w listopadzie średnio +0,3%, czyli tyle co nasz benchmark IROS. Ma ponad 90 funduszy został on pobity przez 40 produktów. Największy wzrost (+0,8%) wypracował zarządzający UniKorona Obligacje UFK dostępny aż u 9 ubezpieczycieli. W grupie tych funduszy, straty przyniosło 5 z nich- jednostka Skandia - Allianz Obligacji UFK straciła aż -1,4%.

W porównaniu z funduszami lokującymi na polskiej giełdzie dużo większy rozrzut wyników odnotowały w listopadzie fundusze lokujące aktywa na zagranicznych rynkach akcji. Nieźle radziły sobie giełdy w Stanach Zjednoczonych, indeks amerykańskich blue chipów S&P500 wzrósł o +5,7%, a DJIA o +6,5%. Tyle samo zyskał indeks giełdy w Bombaju BSE30, który odrobił straty z października. Chińskie indeksy niemal do końca miesiąca ostro maszerowały w górę, jednak w ostatnim tygodniu nastroje wyraźnie się zmieniły i nadszedł czas na poważną korektę.

W sumie indeks CSI300 stracił -2,6%, a indeks giełdy w Hong Kongu zyskał symboliczne +0,3%. Najgorzej wyglądała sytuacja w Japonii, której indeks znajduje się w tendencji spadkowej od początku września i pod koniec listopada zbliżył się do dołka z połowy lipca. Spadki wynikają ze złej sytuacji gospodarki. Kłopoty są pochodną umacniającej się waluty (jen umocnił się do wobec dolara do najwyższego poziomu od kilkunastu lat) i powrotu problemów z deflacją, z którą kraj ten borykał się wcześniej przez kilkanaście lat. Indeks japońskiej giełdy Nikkei225 stracił w listopadzie -6,9%.

Lepiej wyglądała sytuacja na giełdach Starego Kontynentu, indeks DJ Euro Stoxx 50 zyskał +2,0%. Większość zachodnioeuropejskich indeksów zachowała się neutralnie lub wylądowała na lekkich plusach. Głównymi wydarzeniami było posiedzenie grupy G20 (dające nadzieję na kontynuację stymulowania gospodarek za pomocą rządowych wydatków), kolejne wyniki kwartalne europejskich spółek (w większości dobre), a także dane makro ze strefy euro (choć wskaźniki aktywności gospodarczej pokazują, że gospodarka wchodzi w fazę ożywienia, to jednak optymizm jest przedwczesny).

Mijający miesiąc nie oszczędził kilku indeksów rynków Europy Wschodzącej. Przecena w Turcji (-3,9%) czy Grecji była kontynuacją większej korekty zapoczątkowanej w październiku. Na minusie zakończyły miesiąc również czeski PX50 (-2,2%) oraz bułgarski SOFIX (-1,3%). Na wartości zyskały natomiast rosyjski RTS (+2,0%) oraz węgierski BUX (+1,1%), podczas gdy gospodarka tego kraju wciąż ma się bardzo źle.

Na ponad 280 jednostek funduszy akcji zagranicznych, 60% zakończyła miesiąc z dodatnim wynikiem. Najlepiej poradziły sobie fundusze BGF World Gold (USD) (PZU oraz Skandia), które zyskały na wartości +15,7%. Grupą, której fundusze przeciętnie straciły na wartości w najmniejszym stopniu (-0,3%) była grupa akcji globalnych rynków rozwiniętych. Na 15 funduszy dodatnią stopę zwrotu wykazało 7 z nich.

Wyjątkowo dobry wynik (+5,4%) wypracowali zarządzający Generali UFK - FORTIS OBAM Equity Word. Drugi najlepszy wynik wyniósł już bowiem +0,9% i należał do Generali - Portfel Zagraniczny "Cztery Strony Świata" Akcyjny UFK. Na końcu stawki, z wynikiem -2,2%, znalazł się natomiast Nordea UFK - Schroders Akcji Globalnych. Największe starty były w przypadku funduszy akcji europejskich rynków wschodzących (-2,9%). Fundusz PZU - Quercus Bałkany i Turcja UFK poniósł stratę -7,8%. Jego wynik od początku roku wciąż są jednak imponujące (+60%).

ikona lupy />
Średnia stopa zwrotu w poszczególnych grupach UFK - listopad 2009 / Inne
ikona lupy />
Fundusze PDP - listopad 2009 / Inne
ikona lupy />
Fundusze MIP - listopad / Inne
ikona lupy />
Fundusze AKZ - listopad 2009 / Inne
ikona lupy />
Fundusze AKP - listopad 2009 / Inne