Do tej pory przewidywano, iż mniej więcej 1/3 oferty Enei będzie kierowana do inwestorów zagranicznych, 1/3 do krajowych instytucji finansowych, a 1/3 dla inwestorów indywidualnych.

- Widzimy duże zainteresowanie tą koncepcją ze strony tych inwestorów, którzy byliby zainteresowani przejęciem kontroli nad Eneą w przyszłości - powiedział min. Grad.

W czwartek dyrektor departamentu w MSP Marcin Zieliński sugerował, że Enea rozważa zmniejszenie transzy dla inwestorów zagranicznych w ofercie publicznej z powodu mniejszego zainteresowania wynikającego z trudnej sytuacji na rynkach kapitałowych.

W ub. tygodniu Grad zapowiadał, że giełdowy debiut Enei może zostać przesunięty z końca października na później, kiedy pojawi się lepsza koniunktura na rynku kapitałowym.Kilka dni wcześniej Enea zapowiadała rychłe ustalenie widełek cenowych dla akcji w ramach oferty publicznej spółki i rozpoczęcie road-show.

Reklama

Zapisy na akcje spółki mają się zacząć, według harmonogramu na początku października.Oferującym jest Dom Maklerski BZ WBK. Oferta spółki ma się składać z 149.237.382 akcji serii C. Spółka chce wprowadzić do obrotu na rynku regulowanym łącznie 295.987.473 akcji serii A oraz 149.237.382 akcji serii C (plus tyleż praw do akcji serii C)

Według wcześniejszych zapowiedzi resortu skarbu, debiut Enei na GPW planowany jest na 20 października. Oferta pierwotna obejmuje jedynie akcje nowej emisji (których wartość szacowana jest na 2,0-3,0 mld zł), natomiast Skarb Państwa planuje sprzedać cały posiadany pakiet akcji Enei do końca 2009 r.

Enea ma ok. 10% udziału w krajowej produkcji energii i ponad 15% udziału w krajowej sprzedaży. Roczne przychody przekraczają 7 mld zł.

ISB/Bloomberg