Do zwłoki dochodzi w momencie, gdy producenci stali na całym świecie zabiegają o zawarcie umów z koncernami, których plany zostały zablokowane z powodu konkurencyjności. Równocześnie narastają obawy, że sojusz zawarty w czerwcu zeszłego roku pozwoli procentom rudy żelaza na dodatkowe windowanie cen surowca.

Japońskie, chińskie i europejskie stalownie oskarżają trzech dominujących na rynku producentów – BHP, Rio i brazylijski koncern Vale – o posiadanie zbyt dużej władzy w wyniku wprowadzenia nowego systemu kształtowania cen. W efekcie koszty surowca w krótkim okresie wzrosły niemal dwukrotnie.

Komisja Europejska zapowiedziała, że zbada ten system w pierwszej kolejności w ramach toczącego się dochodzenia w sprawie proponowanego zacieśnienia współpracy między Rio i BHP. Niemiecki urząd ds. konkurencyjności także przygląda się umowie.

CZYTAJ TAKŻE: Ceny stali na światowych rynkach mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią

Reklama

„W ramach dochodzenia [dotyczącego Rio i BHP] badamy mechanizm cenowy w branży oraz oceniamy, jaki wpływ na operacje na tym rynku może mieć utworzenie joint venture” – powiedziała rzeczniczka Joaquina Almunii, unijnego komisarza ds. konkurencyjności.

W ostatnich postępowaniach antymonopolowych Bruksela odeszła od prostego koncentrowania się na udziale w rynku przechodząc do analizowania spraw na podstawie danych ekonomicznych.

Bruksela jest uważana za największą przeszkodę ze strony regulatorów w sprawie joint venture BHP i Rio, chociaż, zdaniem analityków, także władze antymonopolowe Chin i Japonii mogą spróbować zablokowania tej transakcji.

CZYTAJ TAKŻE: Liderzy rynku sygnalizują ożywienie popytu na stal

Powszechnie się oczekuje, że Australijska Komisja ds. Konkurencyjności i Klientów, ACCC, udzieli zgody na ściślejsze powiązania obu spółek, tym bardziej, że w 2008 roku zaaprobowała ona proponowane przejęcie Rio przez BHP Billiton.

Jednak we wtorek ACCC poinformowała, że wydłuża dochodzenie do 27 maja, aby anglo-australijskim koncernom górniczym dać czas na odpowiedź na nowe zarzuty zgłaszane przez uczestników tego rynku.

ACCC stwierdziła, że przestudiuje sytuacje, w których joint venture stwarzałoby „możliwość i zachęty do wstrzymywania dostaw rudy żelaza na rynek z zyskiem” oraz „większe możliwości i zachęty do koordynowania swoich decyzji w sprawie dostaw .

ikona lupy />
W ciągu najbliższych miesięcy z Australii zostanie wywieziona jedna z największych w historii kraju ilość towarów / Bloomberg