RPP na zakończonym w środę wieczorem posiedzeniu podjęła uchwałę, która popiera wniosek o przedłużenie dostępu do elastycznej linii kredytowej (FCL) Międzynarodowego Funduszu Walutowego - jeden z członków RPP, pragnący zachować anonimowość.

Rząd uważa za zasadne przedłużenie dostępu do FCL, gdyż turbulencje na globalnych rynkach finansowych nadal trwają. Inne, niezależne źródło w NBP poinformowało PAP, że uchwałę RPP w sprawie przedłużenia FCL poparło sześć osób, przeciwko były cztery. "Przeciwko uchwale zagłosowali wiceprezes Piotr Wiesiołek oraz Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Andrzej Kaźmierczak" - powiedziało PAP źródło.

"Członkowie RPP, którzy głosowali przeciw uchwale obawiali się, że elastyczna linia kredytowa może być ukrytą formą finansowania deficytu budżetowego przez NBP, na przykład poprzez operacje wykupu obligacji drogowych BGK" - dodało źródło. "Teraz ruch należy do zarządu NBP, który musi zadecydować, co dalej" - powiedziało źródło.

Na środowej konferencji po posiedzeniu RPP p.o. prezesa NBP Piotr Wiesiołek powiedział, że zarząd NBP podtrzymuje swoje stanowisko, że kolejny wniosek o udostępnienie FCL nie jest konieczny, zaś w najbliższych dniach zapadną ostateczne decyzje.