"Padł nowy rekord rynków kapitałowych Polski. Na akcje PZU zapisało się ponad 250 tysięcy inwestorów" - powiedział Grad podczas konferencji prasowej. Dodał, że inwestorzy indywidualni zainwestowali w akcje PZU ponad 2 mld zł.

"Odpowiedź naszych obywateli na ofertę PZU jest nieprawdopodobna. W miejsce Eureko do spółki wchodzi akcjonariat obywatelski, to jest ten model, na którym mi najbardziej zależało. Wszystkie założenia - że nie ma lewarów, nie ma kolejek, liczba zapisów i ilość akcji - zostały idealnie zrealizowane. Decyzja, żeby zwiększyć pulę dla inwestorów indywidualnych do ponad 7 mln akcji, była słuszna" - podkreślił w rozmowie z PAP szef resortu skarbu.

Zapowiedział, że akcje PZU nieobjęte przez inwestorów indywidualnych trafią do transzy instytucji. "Ponad 7 mln akcji to będzie pula dla inwestorów indywidualnych, a akcje nieobjęte (z puli 7,746 mln - PAP) zostaną przesunięte do transzy inwestorów instytucjonalnych" - powiedział PAP minister skarbu.

Grad dodał, że budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU) zakończy się nadsubskrypcją. Ocenił, że będzie wśród tych inwestorów ponad cztery razy więcej chętnych na akcje niż przewidywała oferta.

Reklama

Grad poinformował, że cena sprzedaży akcji PZU dla inwestorów indywidualnych wyniesie maksymalnie 312,50 zł. Inwestorzy indywidualni mogli zapisywać się na minimalnie trzy, a maksymalnie 30 akcji PZU. Termin zakupu akcji PZU minął dla nich w środę. W piątek resort poda cenę akcji w przypadku inwestorów instytucjonalnych.

Wcześniej resort skarbu wraz z Eureko zapewniły sobie możliwość zwiększenia liczby akcji, która może zostać przydzielona inwestorom indywidualnym maksymalnie do 7 745 801 akcji. Prawdopodobnie resort nie wykorzysta całego tego limitu.

Grad poinformował także, że w przyszłym tygodniu resort skarbu powinien poinformować o terminie debiutu PZU. Według wcześniejszych zapowiedzi są planowane na 14 maja.

Prezes PZU Adrzej Klesyk mówił w czwartek o możliwości zmiany polityki dywidendowej spółki po ofercie publicznej. "Po IPO będziemy musieli siąść z Radą Nadzorczą, a potem z akcjonariuszami spółki na WZA i być może zaproponować inną politykę dywidendową" - powiedział.

PZU podawał w prospekcie, że będzie przeznaczało na dywidendę nie mniej niż 25 proc. i nie więcej niż 45 proc. skonsolidowanego zysku netto. Na pytanie, czy polityka dywidendowa PZU zostałaby zmieniona w dół, szef PZU odpowiedział: "Nie dobrze byłoby zmieniać politykę dywidendową w dół w momencie, gdy spółka generuje tak dużo gotówki i kapitału. Wydaje mi się, że oczekiwania rynku są wręcz przeciwne, że spółka powinna wypłacać więcej".

Klesyk poinformował PAP, że zarząd będzie chciał przedstawić akcjonariuszom ewentualne plany nowej polityki dywidendowej, jednak nie stanie się to na tegorocznym, czerwcowym WZA, a na przyszłorocznym, także poświęconym m.in. zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

W ramach oferty PZU, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa oferuje papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta obejmuje do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji).

POLECAMY:

>>> Zobacz, ile są warte akcje PZU: Wyceny poszczególnych biur maklerskich są mocno rozstrzelone

>>> PZU zarobił w I kwartale 2010 o 30 proc. mniej niż w roku ubiegłym

>>> Czy panika na światowych giełdach wpłynie na ceny akcji PZU?

ikona lupy />
Siedziba PZU w Warszawie, fot. Bloomberg / Bloomberg