"Wyniki stress-testów mają być opublikowane najpóźniej w drugiej połowie lipca, zaś sam pomysł został życzliwie przyjęty przez rynki. Inwestorzy uznali bowiem, że sama wola przeprowadzenia stress-testu dla instytucji finansowych sugeruje, że administracja publiczna jest pewna jego efektu. Ma on wykazać, że ryzyko systemowe nie jest tak wysokie, jak do tej pory sadzono, a europejski system finansowy jest bezpieczny" - ocenił analityk Open Finance Emil Szweda.

Dodał, że poza tą deklaracją, nie bardzo było na czym oprzeć inwestorskie kalkulacje. Krajowe dane - tym razem dotyczące produkcji przemysłowej - ponownie okazały się zaskakująco dobre (produkcja wzrosła o 14 proc.) lecz ponownie zostały przez inwestorów zignorowane.

"W pewnym sensie obawy przed silniejszą reakcją GPW na dobre dane z GUS były usprawiedliwione, bo przecież dziś trzeci piątek czerwca - dzień wygasania kontraktów terminowych i opcji. Dzień ten rządzi się niejasnymi prawami - trudno z góry odczytać przebieg wydarzeń, ponieważ nie jest on jednakowy w żaden dzień wygasania kontraktów. Dość powiedzieć, że w ostatniej godzinie notowań wyznaczany jest kurs rozliczeniowy dla kontraktów, co prowadzi do różnych zniekształceń rynku" - zaznaczył Szweda.

Dziś objawiły się one w ten sposób, że WIG20 początkowo tracił na wartości, ale do końca notowań zdołał straty odrobić, a na końcowym fixingu wyskoczyć chwilowo nawet na 1-proc. plus.

Reklama

"Tydzień kończymy więc zwyżką z wyższymi niż przeciętne obrotami (w rzeczy samej były one najwyższe od 26 maja). Nadal jednak nie dokonał się żaden przełom - indeks jest zawieszony poniżej istotnego poziomu wsparcia (dołkami z maja) i oporu (szczytem z przełomu miesiąca, czy też szerzej - szczytem hossy). Ponieważ nieubłaganie zbliża się sezon wakacyjny nie da się wykluczyć, że liczba sesji o spokojnym i nieistotnym dla dalszej koniunktury giełdowej charakterze będzie rosła w najbliższych tygodniach" - konkludował Szweda.

W piątek WIG20 zyskał 0,42 proc. i wynosi 2 361,16 pkt. WIG wzrósł 0,06 proc. i wynosi 40 761,71 pkt. Obroty wyniosły 3,13 mld zł.

ikona lupy />
Siedziba Giełdy Papierów Wartościowych / DGP