Każdy, kto chce oddać głos w wyborach prezydenckich, musi pamiętać o zabraniu ze sobą do lokalu wyborczego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Głosować można do godz. 20.00.

W lokalu wyborczym kartę do głosowania otrzymamy po okazaniu jednego z dokumentów potwierdzających tożsamość, czyli np. dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, legitymacji studenckiej lub ubezpieczeniowej. Dobrze jest mieć ze sobą dokument z adresem zamieszkania, bo może się zdarzyć sytuacja, że dana osoba nie będzie ujęta w spisie wyborców. Wtedy na podstawie adresu obwodowa komisja wyborcza będzie zobowiązana sprawdzić w urzędzie gminy, czy jesteśmy ujęci w rejestrze wyborców i jeśli się okaże że tak, to dopisze nas do spisu wyborców.

Karta do głosowania podczas II tury wyborów ma format A5. Znajdują się na niej nazwiska dwóch kandydatów w kolejności alfabetycznej. Przy nazwiskach, po lewej stronie, umieszczone są kratki. Głosujemy poprzez wstawienie znaku "X". Podstawą do uznania głosu za ważny będzie wpisanie znaku "x" tylko w jednej z nich. PKW uznaje głos za ważny również wtedy, gdy na karcie pojawią się jakieś zapiski. Natomiast jeśli wyborca postawi znak "x" przy dwóch nazwiskach, postawi w kratce inny znak lub wrzuci do urny czystą kartę, jego głos nie będzie ważny.

Na karcie do głosowania powinny się znajdować dwie pieczęcie: Państwowej Komisji Wyborczej i obwodowej komisji wyborczej. Pod nazwiskami kandydatów została umieszczona dokładna informacja jak oddać głos.

Reklama

Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich odbywa się w tych samych lokalach co przed dwoma tygodniami. Jest ich ponad 25 tysięcy na terenie kraju, a 263 - za granicą i na pokładach polskich statków i platform wiertniczych. Z ogólnej liczby 25 tys. 773 lokali wyborczych blisko 7 tysięcy dostosowano do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Dla pacjentów szpitali i pensjonariuszy zakładów pomocy społecznej łącznie przygotowano 1 172 obwodów głosowania, w tym: 731 - w szpitalach, 441 - w zakładach pomocy społecznej, 189 - w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych tych jednostek.

Głosujemy zasadniczo w tym samym lokalu co w I turze wyborów prezydenckich, chyba że ktoś posiada zaświadczenie o prawie do głosowania. W takiej sytuacji zagłosuje w dowolnym obwodzie głosowania na terenie kraju czy za granicą.

30,6 mln Polaków w kraju i za granicą jest uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich. W II turze wybieramy prezydenta spośród 2 kandydatów.

Oto dane statystyczne związane z wyborami:

Liczba osób uprawnionych do głosowania - 30 618 066

Liczba wszystkich utworzonych obwodów do głosowania - 25 773;

Liczba obwodów powszechnych - 24 145;

Liczba obwodów w szpitalach - 731;

Liczba obwodów w zakładach pomocy społecznej - 441;

Liczba obwodów w zakładach karnych - 100;

Liczba obwodów w aresztach śledczych - 74;

Liczba obwodów w oddziałach zewnętrznych zakładów karnych i aresztów śledczych - 15;

Liczba obwodów przystosowanych dla niepełnosprawnych - 6 944;

Liczba obwodów za granicą - 263;

Koszt obu tur wyborów - 121 mln. 500 tys. zł.