Zasada, znana wcześniej jedynie w firmach prywatnych, jest prosta: każdy z 38 tys. pracowników SNCB może przynieść do szefa jeden albo więcej życiorys znajomego, członka rodziny albo po prostu osoby poszukującej pracy. Premia w wysokości 250 euro należy się, jeśli kandydat przejdzie rekrutację i zostanie zatrudniony. Druga połowa ma być płacona, jeśli nowozatrudniony przetrwa okres próbny.

>>> Czytaj też: Grabarczyk: Prywatyzacja części PKP Intercity odbędzie się w przyszłym roku

System ma pozwolić załatać braki w rekrutacji: SNCB zatrudnia co roku ok. 2 tys. nowych pracowników, ale brakuje wystarczającej liczby chętnych w niektórych sektorach, np. mechaników czy pracowników budowlanych, ale także specjalistów z zakresu nowych technologii i architektów.

By uniknąć zarzutów nepotyzmu, prawa do premii nie będą mieli menadżerowie ani działacze zakładowych związków zawodowych. Być może z tego powodu pomysł się im nie spodobał. "Chyba taka akcja nie byłaby konieczna, gdyby firma po prostu lepiej płaciła - powiedział cytowany przez dziennik "Le Soir" Dominique Dalne z centrali CSC Transcom. - Dyrekcja lepiej by zrobiła, dając po 500 euro tym, których chce zatrudnić, bo to im potrzeba zachęty".

Reklama

>>> Polecamy: Ceny biletów kolejowych mogą w 2011 roku wzrosnąć o 7 procent