"Odebraliśmy memorandum SPEC-u. Zamierzamy do 28 marca złożyć ofertę wstępną. Jesteśmy bardzo zainteresowani tą spółką i chcemy ją kupić" - powiedział PAP Tomasz Karaś, członek zarządu PGNiG Energia.

Podtrzymał, że PGNiG jest też zainteresowany aktywami ciepłowniczymi Vattenfalla.

"Jeśli Vatenfall będzie chciał sprzedać aktywa w całości, to będziemy szukać partnera. Naturalnym partnerem jest Tauron - mamy z nim dobre kontakty. Czekamy jednak na decyzję Vattenfalla, bo proces sprzedaży nie został jeszcze ogłoszony" - powiedział Karaś.

Karaś oczekuje, że do sprzedaży SPEC-u dojdzie do końca tego roku. Jego zdaniem do sprzedaży aktywów Vattenfalla może dojść wcześniej.

Reklama

W tegorocznym budżecie miasto zaplanowało uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC około 750 mln zł.

"Podejrzewam, że to będzie więcej. Jeśli zaś chodzi o Vattenfall to będzie kilka razy więcej niż za SPEC" - powiedział Karaś.

"To będą najważniejsze decyzje tego roku. Liczymy, że to będą wielomiliardowe inwestycje" - dodał.

Powtórzył, że po ewentualnym przejęciu warszawskich elektrociepłowni PGNiG byłby zainteresowany budową nowych mocy w Siekierkach i na Żeraniu opartych na gazie, gdzie moc każdego z bloków prawdopodobnie wyniosłaby około 400 MW.

Na pytanie w jakie projekty spółka będzie się angażowała, jeśli nie uda się przejąć wymienionych aktywów powiedział:

"Mamy w zapasie parę innych projektów przejęciowych. Mówi się, że nie tylko Vattenfall, ale i inne zagraniczne firmy będą się wycofywać z Polski, może CEZ, może RWE. Takich okazji przejęć może być w Polsce kilka".

Poinformował też, że prawdopodobnie do końca marca PGNiG ogłosi zaktualizowaną strategię, w której poda konkretne kwoty na poszczególne segmenty działalności.