„Utrzymanie taryfy na dotychczasowym poziomie istotnie wpłynęłoby na obniżenie rentowności obrotu gazem wysokometanowym" - czytamy w prezentacji PGNiG.

Spółka podkreśliła, że ceny ropy naftowej przekraczają obecnie poziom 110 USD/bbl. W I kwartale 2011 roku dziewięciomiesięczna średnia krocząca notowań produktów ropopochodnych, która wpływa na cenę zakupu gazu z importu, wyniesie 81 USD/bbl, zaś w II kwartale bieżącego roku może osiągnąć ok. 90 USD/bbl.

„Przy stabilnym rynku walutowym spowoduje to znaczący wzrost kosztu sprzedanego gazu w przyszłych okresach" - czytamy dalej w prezentacji. W samym IV kwartale 2010 marża na sprzedaży gazu wysokometanowego wyniosła 2 proc. - analogicznie, jak w III kwartale 2010 roku, lecz o 12 pkt proc. mniej w porównaniu do IV kwartału 2009 roku, co w głównej mierze przyczyniło się do spadku wyniku operacyjnego Grupy PGNiG rok do roku.

W połowie lutego URE informował, że nie widzi obecnie podstaw do podwyżki cen gazu w taryfie PGNiG. Obecna taryfa PGNiG - w której ceny obniżono od 1 stycznia br. średnio o 3,23 proc. - obowiązuje do 31 marca br.

Reklama