Poniżej przedstawiono dane firmy Emmerson S.A. dotyczące średniej ceny całkowitej oraz przeciętnej powierzchni mieszkań, które były przedmiotem transakcji na rynku wtórnym w styczniu i lutym 2011 r. Standardowo najwyższe poziomy zarówno średniej ceny całkowitej, jak i powierzchni mają miejsce w wypadku Warszawy. Wartości dla stolicy w powyższej tabeli potwierdzają tezę mówiącą, że aby znaleźć kupca na nieruchomości o większej powierzchni i wyższej cenie całkowitej potrzebny jest dłuższy czas ekspozycji na rynku. W Krakowie sytuacja wygląda podobnie, czas oczekiwania na potencjalnego kupca wzrasta wraz z ceną całkowitą przeciętnego lokalu mieszkalnego. Co ciekawe, w grodzie Kraka średni metraż mieszkania w ostatniej grupie jest wyraźnie niższy, niż w pozostałych dwóch miastach. Z kolei we Wrocławiu można znaleźć pewne odstępstwo od wspomnianej wcześniej zasady. W tym mieście średnia cena w segmencie mieszkań, które znajdowały nabywcę w okresie od 90 do 180 dni jest niższa, niż w pierwszej grupie. To, że łatwiej jest znaleźć nabywcę na droższe mieszkania świadczy o tym, że dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska oprócz ceny istotne są także inne czynniki.

>>>> Zobacz też: Ranking kredytów hipotecznych – marzec 2011

W tym miejscu warto się jednak zastanowić, na co oprócz ceny powinno się zwrócić uwagę podejmując decyzję o kupnie mieszkania. Przede wszystkim trzeba podkreślić, że wybór odpowiedniego lokalu, w którym spędzimy następne kilka czy kilkanaście lat to bardzo złożona decyzja, na którą wpływ ma wiele różnych czynników – należy więc ją gruntownie przemyśleć. Wśród kwestii, jakie warto rozpatrzyć w pierwszej kolejności należy wymienić standard mieszkania oraz budynku, w którym jest ono umiejscowione. Odnosi się to zwłaszcza do lokali znajdujących się w budynkach z tzw. wielkiej płyty oraz starszego zasobu mieszkaniowego. Problemy natury technicznej i wynikające z tego niedogodności dla mieszkańców najrzadziej zdarzają się w obiektach wzniesionych już po 2000 roku.

>>>> Czytaj też: Tanieją mieszkania. Kredyty hipoteczne też

Reklama

Ponadto takie mieszkania w większym stopniu odpowiadają obecnym oczekiwaniom nabywców odnośnie funkcjonalności i samego rozkładu. Ważne zwłaszcza dla osób starszych jest również piętro, na którym znajduje się upatrzony lokal oraz czy w budynku jest dostępna winda. Poza tym istotne jest samo otoczenie budynku, w którym usytuowane jest wybrane lokum - czy w okolicy znajduje się szkoła, placówka zdrowotna, tereny zielone itp. Z punktu widzenia nabywcy kluczowa jest również odległość od centrum miasta oraz istniejąca infrastruktura komunikacyjna. Podsumowując należy zaznaczyć, że choć obecnie na rynku mieszkaniowym to cena jest nadal głównym determinantem decyzji kupujących, to jednak wraz z poprawiającą się sytuacją gospodarczą należy spodziewać się wzrostu znaczenia pozostałych wymienionych wyżej czynników.

ikona lupy />
Zestawienie średnich cen i powierzchni mieszkań, które były przedmiotem transakcji sprzedaży w styczniu i lutym 2011 r. / Forsal.pl