Skumulowany wskaźnik ocen wyniósł w kwietniu 26,3 pkt i był wyższy o 3,3 pkt wobec poprzedniego miesiąca, natomiast skumulowany wskaźnik prognoz spadł o 1,4 pkt do 35,6 pkt.

"Ogólnie na rynku depozytów nastąpiło pogorszenie, z wyjątkiem depozytów złotowych bieżących. Najwyższe spadki w porównaniu z marcem zanotowano na rynku depozytów złotowych terminowych oraz rynku depozytów walutowych bieżących. Oczekuje się utrzymania kierunku spadkowego w przypadku depozytów złotowych bieżących oraz terminowych depozytów złotowych, jak i walutowych" - głosi raport. W minionym miesiącu spadło zainteresowanie firm depozytami dewizowymi, ale oczekuje się zwiększenia popytu w tym zakresie. W segmencie klientów indywidualnych najbardziej spadło zainteresowanie złotowymi lokatami terminowymi, podał też Pentor.

"Wzrosła akcja kredytowa w odniesieniu do wszystkich badanych rodzajów kredytów złotowych, natomiast na rynku kredytów walutowych zanotowano spadek. Oczekuje się spadku akcji kredytowej na rynku kredytów mieszkaniowych i kredytów o wartości do 1 mln euro udzielanych przedsiębiorstwom oraz kredytów dewizowych. Najwyższy wzrost akcji kredytowej przewiduje się na rynku kredytów konsumenckich" - podano także w komunikacie.

Pentor zaznacza, że wzrosło oprocentowanie kredytów. Jednocześnie wzrosła wartość kredytów zagrożonych, jednak oczekiwane są spadki w tym zakresie. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury, informujący o sytuacji ekonomicznej placówek w tym miesiącu, odnotował wzrost o 12,4 pkt do 49,8 pkt, podał Pentor. Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 4 a 11 kwietnia. W telefonicznym badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych z całego kraju, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Reklama