Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab, przygotowany przez Związek Banków Polskich oraz Pentor, wyniósł w maju 2011 r. 31 pkt wobec 30,9 pkt w kwietniu - poinformował w środę podczas konferencji prasowej ZBP Marcin Idzik z Pentora.

Autorzy badania wskazali, że niewielka zmiana wskaźnika to skutek niewielkiego spadku wskaźnika ocen bieżących (o 1,3 pkt, do 25 pkt) oraz wzrostu indeksu prognoz (o 1,4 pkt, do 37 pkt). Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadł w maju o 3,5 pkt, do 46,3 pkt.

Z badania instytutu Pentor wynika, że depozyty złotowe rosły maju w 39 proc. placówek bankowych (spadek o 7 pkt procentowych wobec kwietnia), a spadały w 18 proc. (+4 pkt). Natomiast lokaty terminowe rosły łącznie w 41 proc. placówek (brak zmian względem kwietnia ), a spadały w 15 proc. oddziałów (-1 pkt).

Wzrostu stanu lokat a vista ogółem spodziewa się 52 proc. placówek (+8 pkt), a spadku 9 proc. (-3 pkt). Poprawy sytuacji w zakresie depozytów terminowych ogółem spodziewa się 47 proc. oddziałów (-3 pkt), a spadek przewiduje 11 proc. (+1 pkt)

Reklama

Z badania Pentora wynika również, że kredyty złotowe rosły w maju w 70 proc. placówek (w porównaniu z poprzednim pomiarem wzrost o 4 pkt), malały w 12 proc. (spadek o 2 pkt), a w pozostałych nie zmieniły się (spadek o 1 pkt). Zwiększenia akcji kredytowej ogółem spodziewa się 79 proc. placówek (spadek o 2 pkt), a zmniejszenia oczekuje 2 proc. (spadek o 2 pkt).

Oprocentowanie kredytów pozostało bez zmian w 60 proc. placówek, w 33 proc. wzrosło, a w pozostałych zmalało. Utrzymania ceny kredytu na obecnym poziomie spodziewa się 54 proc. placówek (+9 pkt), zmniejszenia 4 proc. (-1 pkt), a wzrostu 42 proc. (-7 pkt).

Kredyty mieszkaniowe dla osób prywatnych wzrosły w 52 proc. placówek, a spadły w 12 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 71 proc. placówek, spadku 3 proc., a pozostałe nie przewidują zmian.