"Drobne trzęsienie ziemi, ale wielki szok dla brytyjskiej polityki energetycznej" - napisał środowy "The Independent".

Siła trzęsienia ziemi odnotowanego w ub. tygodniu wyniosła 1,5 stopnia i była nieznacznie niższa niż 1 kwietnia br., kiedy wyniosła 2,3 stopnia. Wstrząs 2,3 stopnia odpowiada podziemnemu wybuchowi ok. 1 tony trotylu.

>>> Czytaj też: Polska już przygotowuje się do sprzedaży gazu łupkowego za granicę

Drugi z kolei podziemny wstrząs nastąpił w czasie, gdy firma energetyczna prowadząca wiercenia Cuadrilla Resources stosowała technikę tzw. szczelinowania, pod bardzo dużym ciśnieniem pompując wodę zmieszaną z substancjami chemicznymi dla rozsadzenia podziemnej skały i uwolnienia gazu.

Reklama

"Independent" zauważa, że technika szczelinowania jest kontrowersyjna i zakazano jej m.in. we Francji oraz w dwóch stanach USA (Nowym Jorku i Pensylwanii), gdzie w wodzie zaobserwowano duże stężenie metanu.

"Mieliśmy instrumenty sejsmiczne na terenie wierceń. Wykazały, że oba podziemne wstrząsy wystąpiły w pobliżu wierceń na płytkiej głębokości (ok. 2 km pod powierzchnią ziemi). Moment, w którym zarejestrowano wstrząsy sugeruje, iż mogą mieć związek z techniką uwalniania gazu z podziemnych skał" - cytuje gazeta Briana Baptie z brytyjskiego urzędu geologicznego (BGS).

>>> Czytaj też: Amerykanie są pewni, że polski gaz łupkowy przyniesie zyski

Cuadrilla liczy się z tym, że może zostać zmuszona do wstrzymania wierceń w okolicach Blackpoolu na kilka tygodni, do czasu aż okoliczności podziemnych wstrząsów nie zostaną zbadane przez ekspertów.

"Od dawna wiadomo, że wpompowanie wody lub innych płynów w trakcie wydobywania ropy naftowej i geotermicznych prac inżynieryjnych, takich jak eksploatacja złóż gazu łupkowego, może wywołać ryzyko aktywności sejsmicznej. Na ogół podziemne ruchy tektoniczne są zbyt małe, by je odczuć, ale jest kilka przykładów wystąpienia większych" - stwierdził BGS przy okazji poprzedniego trzęsienia ziemi w rejonie Blackpool.

>>> Czytaj też: Gaz łupkowy w Polsce - mapa