Raport ADP, dotyczący zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym, rozczarował wskazując na wzrost nowych etatów o 91 tys. podczas gdy rynek prognozował 100 tys. Na wartości zaczął też zyskiwać frank szwajcarski, po tym jak przez ostatnie dni podlegał konsolidacji. SNB po raz pierwszy od czasu „walki” z silnym kursem nie był aktywny na rynku. Nie zapowiedział bowiem kroków mających na celu osłabienie helweckiej waluty, co czynił każdorazowo w środę. W rezultacie kurs EUR/CHF zbliżył się do 1,15 z blisko 1,20 w ostatni piątek, zaś USD/CHF ponownie spadł poniżej 0,80.

Na wartości nadal zyskuje też japoński jen. Pomimo czynnej interwencji Banku Japonii kurs USD/JPY spadł w środę poniżej 76,5.

Nastrojów na rynku walutowym nie poprawił nawet odczyt indeksu aktywności biznesu Chicago PMI, który spadł mniej niż oczekiwał tego rynek. W sierpniu indeks ten wniósł 56,5 pkt podczas gdy prognozy wskazywały na spadek do 53,5 pkt z 58,8 pkt miesiąc wcześniej.

Bez wpływu na rynek FX pozostawała też informacja, że Niemcy nie zablokują procesu powiększania kompetencji funduszu EFSF, a także, że Portugalia zamierza wdrożyć restrykcyjny program sanacji finansów publicznych.

Reklama

W kraju, złoty w relacji do euro przez większą część środowej sesji konsolidował się w okolicach 4,14-4,16 osłabiał się zaś w stosunku do franka szwajcarskiego. Kurs CHF/PLN dzieliły tylko 1-2 grosze od psychologicznego poziomu 3,60.

NBP podał, że spadają oczekiwania inflacyjne. Prognozowana przez osoby prywatne średnia stopa inflacji w ciągu najbliższych 12 miesięcy wyniosła w sierpniu 4,2%, wobec 4,7% w lipcu. Zmalały zatem szanse na kolejną podwyżkę stóp procentowych, co jednak nie znalazło większego przełożenia na notowania złotego.

W czwartek krajowy rynek walutowym nadal pozostawać będzie pod wpływem zmian na rynkach głównych par walutowych. Publikacja sierpniowego indeksu PMI dla polskiego przemysłu (prognoza: 51,8 pkt.) raczej nie wpłynie na notowania naszej waluty. Uwagę inwestorów będzie przyciągać natomiast analogiczny indeks dla strefy euro (prognoza: 49,7 pkt). Po słabym wydźwięku raportu ADP w czwartek w centrum uwagi znajdą się zapewne również tygodniowe dane z rynku pracy w USA (prognoza: 410 tys.). Ważny będzie też wydźwięk indeksu ISM dla przemysły USA, bowiem rynek prognozuje spadek poniżej granicy 50 pkt. rozdzielającej wzrost do recesji w gospodarce. Prognoza wskazuje na spadek do 48,5 pkt w sierpniu z 50,9 pkt miesiąc wcześniej.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.