"Wprowadzając nowe regulacje w tym zakresie należy z rozwagą podchodzić do wzorów istniejących w innych państwach. Należy bowiem pamiętać, że ewentualne dochody z wydobycia gazu łupkowego pojawią się dopiero w nieokreślonej dokładnie przyszłości, zaś obecnie działania związane z poszukiwaniem i rozpoznaniem posiadanych zasobów wymagają bardzo kapitałochłonnych inwestycji.

Zatem wprowadzając nowe regulacje, należy pamiętać nie tylko o wprowadzeniu nowych danin i obciążeń związanych z ewentualnymi dochodami, ale także o ulgach i zachętach inwestycyjnych dla przedsiębiorców, którzy podejmują się tej obarczonej dużym ryzykiem działalności. Co więcej należy pamiętać, że specyfika wydobycia gazu łupkowego w istotny sposób różni się od innych typów działalności wydobywczej i ewentualne nowe regulacje powinny to odzwierciedlać.

Regulacje dotyczące opodatkowania działalności wydobywczej w innych państwach, np. Norwegii, odnoszą się bowiem w większości do tzw. konwencjonalnych metod wydobywczych i nie do końca będą pasować do sytuacji w Polsce.

Chęć zmiany zasad opodatkowania wydobycia innych zasobów naturalnych takich jak np. miedź lub srebro należy natomiast ocenić jak istotną zmianę w stosunku do obecnego stanu prawnego. Fakt posiadania bogatych złóż tych surowców przez Polskę jest powszechnie znany od dziesięcioleci, lecz nigdy do tej pory nie stanowiło to podstawy do tworzenia nowych specjalnych regulacji podatkowych.

Reklama

To, że pan premier wspomniał w expose o zmianie obecnych regulacji podatkowych w zakresie działalności wydobywczej świadczy o tym, że rząd upatruje w tej działalności istotnych dodatkowych dochodów budżetowych w przyszłości. Szczególnego znaczenia tego typu wpływy budżetowe nabierają w świetle dużej szansy odkrycia i eksploatacji w przyszłości w Polsce gazu łupkowego.

>>> Czytaj też: Rewald o zapowiedzi opodatkowania gazu łupkowego: opłaty muszą być transparentne

Należy jednak pamiętać, że już dziś ewentualne dochody z tego typu działalności wspierają dochody budżetowe, ponieważ firmy prowadzące tego typu działalność płacą podatki tak jak wszyscy inni przedsiębiorcy, tj. CIT, VAT, podatek od nieruchomości, itp.

Co więcej, zgodnie z przepisami Prawa geologicznego i górniczego firmy wydobywcze płacą opłaty za przyznanie im koncesji na tego typu działalność, jak i tzw. opłaty eksploatacyjne. Nie można zatem dziś twierdzić, że tego typu działalność jest w jakikolwiek sposób uprzywilejowana względem innych rodzajów aktywności gospodarczej".