Najszybszy internet na świecie znajduje się tuż za naszą północno-wschodnią granicą. Według danych z serwisu netindex.com gromadzącego dane o prędkości internetu na świecie krajem o największej przepustowości łączy jest Litwa (średnia prędkość pobierania danych 31,62 Mbps), a Łotwa (26,66 Mbps) zakwalifikowana została na trzecim miejscu za Koreą Południową. W pierwszej dziesiątce świata z Europy Wschodniej znalazły się ponadto Rumunia (25,83 Mbps), Estonia (22,82 Mbps) i Bułgaria (22,41 Mbps).

>>> Zobacz też: Ranking państw z najszybszym łączem internetowym

Aby zobrazować skalę osiągnięć w tej dziedzinie państw naszego regionu warto porównać wymienione powyżej prędkości transferu danych ze średnią dla świata – 9,46 Mbps, OECD -11,42 Mbps i Unii Europejskiej – 13,04 Mbps. Niestety Polska z przepustowością łączy na poziomie 9,04 Mbps nie tylko odstaje od czołówki regionu, lecz również zaniża wszystkie te średnie.

Dominację Europy Środkowo-Wschodniej jeszcze wyraźniej widać po przeanalizowaniu szybkości internetu na poziomie miast. W światowym rankingu uwzględniono tylko miasta, z których przebadano co najmniej 75 tys. unikalnych adresów IP.

Miastem o największej prędkości pobierania danych (download) na świecie jest litewskie Wilno (36,44 Mbps). Co prawda tuż za nim znajdują się trzy miasta azjatyckie Hongkong, Koulun i Seul, ale oprócz nich w pierwszej dziesiątce znajdują się już tylko miasta z Europy Wschodniej: Kowno, Sofia, Jassy, Ryga, Bukareszt i Konstanca. Na jedenastej pozycji na świecie i ósmej w Europie został sklasyfikowany Hamburg – najlepsze miasto zachodniej Europy. Wśród dwudziestu europejskich miast o najszybszym dostępie do internetu, aż 13 to miasta ze wschodniej części kontynentu.

>>> Czytaj też: Szybki internet podniesie PKB i obniży bezrobocie

Nie ma wśród nich Warszawy, która tylko nieznacznie podnosi polską średnią krajową. Tempo pobierania plików w stolicy wynosi średnio 9,65 Mbps. Według strony netindex.com najszybszy Internet w Polsce znajduje się we wsi Nakło Śląskie (23,76 Mbps). Spośród miast na pierwszych pozycjach krajowego rankingu dominują małe i średnie ośrodki: Rumia (20,54 Mbps), Koziegłowy (18,86) i Zgorzelec (17,75). Najlepiej z miast wojewódzkich wypadł zaś Białystok ze średnim tempem transferu 17,62 Mbps.

ikona lupy />
Miasta z najszybszym dostępem do internetu na świecie / Forsal.pl