EURUSD - S&P rozda karty?

W ubiegłym tygodniu agencja Standard&Poor’s poinformowała o umieszczeniu ratingów niemal wszystkich krajów strefy na liście obserwacyjnej. Teoretycznie agencja ma teraz 90-dniowy okres na wydanie decyzji o zmianie lub utrzymaniu ocen wiarygodności. Przedstawiciele agencji sugerowali jednak, iż agencja będzie chciała jak najszybciej odnieść się do wyników szczytu UE. Problem w tym, że jak na razie nie specjalnie jest do czego się odnosić. Szczegółowe rozwiązania mają być gotowe dopiero na marzec, czyli w miesiącu, kiedy S&P musi ostatecznie podjąć decyzję. Agencja nie musi czekać do samego końca – może dać sobie trochę czasu na obserwację prac nad nowymi rozwiązaniami. Gdyby jednak zdecydowała już w najbliższych dniach, uznając że albo porozumienie polityczne ją satysfakcjonuje (wydaje się to mało prawdopodobne) lub też brak konkretów oznacza dodatkowe ryzyko i w związku z tym należy obniżyć ratingi, taka decyzja miałaby niewątpliwie znaczny wpływ na rynki.

Nieudana korekta wzrostowa z poprzednich dwóch tygodni oddaje pole sprzedającym. Pierwszym celem jest poziom 1,3210, ale kolejne istotne wsparcie (1,3145) też nie jest daleko.

Rynki akcji - wstępne PMI ważniejsze niż dane z USA

Bieżący tydzień przynosi znaczną ilość publikacji danych makro, przy czym będą to głównie dane z USA. Może się jednak okazać, iż flagowe publikacje takie jak sprzedaż (wtorek), produkcja (czwartek) czy CPI (piątek) nie powiedzą nam nic nowego. Od pewnego czasu dane z USA pokazują, iż tamtejsza gospodarka nie ucierpiała w wyniku wakacyjnego szoku i gdyby nie problemy w Europie i wysokie ceny ropy mogłaby wrócić na trwałe na ścieżkę ożywienia. W tej sytuacji niewiele powie też Fed (wtorek), który drogę do dalszego luzowania ma na razie zamkniętą i może jedynie obserwować sytuację.

W takich okolicznościach bardziej istotne będą wstępne wskaźniki PMI dla Chin i Europy (czwartek). Azja odgrywa szczególnie istotne znaczenie, gdyż większe spowolnienie w tamtym regionie unicestwiłoby próby ożywienia w USA i uczyniło recesję w Europie jeszcze głębszą. Dlatego listopadowy spadek chińskiego PMI (do 47,7 pkt.) był niepokojący i warto będzie obserwować, czy ten proces nie będzie się pogłębiał. Podobne wskaźniki dla Europy mogą mieć również niebagatelny wpływ na rynek, gdyż poziom PMI dla sektora produkcyjnego już w październiku był niepokojąco niski.

Wskaźniki aktywności publikowane będą także w USA. Zarówno wskaźnik aktywności w rejonie Nowego Jorku jak i Filadelfii opublikowany zostanie w czwartek. Tego dnia zatem poznamy najciekawsze dane makro przewidziane do publikacji na ten tydzień.

Warto zwrócić uwagę, iż na ten moment sytuacja na wykresie S&P500 jest otwarta. Po silnych wzrostach ubiegły tydzień przyniósł świecę niezdecydowania. Rynki są jednak dość wysoko więc bez pozytywnych impulsów bykom może być trudno kontynuować zwyżkę.

Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy.