Zespół ds. globalnych fuzji i przejęć Goldman Sachs pod kierownictwem Gene T. Sykesa z Los Angeles i Yoela Zaoui’ego z Londynu wspiął się na pierwsze miejsce na świecie pod względem ilości transakcji.

>>> czytaj też: Partnerzy Goldman Sachs: 37 osób odeszło z najlepiej wynagradzanego stanowiska

Goldman Sachs, piąty największy bank w USA pod względem wielkości aktywów, zostawił w tyle inne banki również pod względem transakcji związanych z rynkiem akcji oraz ofertami powiązanymi – wynika z danych.

>>> Czytaj również: Goldman Sachs - najpotężniejsza instytucja finansowa świata

Reklama

57-letni Lloyd C. Blankfein, od 2006 roku dyrektor zarządzający Goldman Sachs, od początku objęcia stanowiska dążył do naprawienia reputacji firmy po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, a także senacka podkomisja oskarżyły firmę o wprowadzenie w błąd nabywców inwestycji powiązanych z kredytami hipotecznymi.

Członkowie ruchu “Occupy Wall Street”, protestujący przeciw wypłacaniu przez instytucje finansowe olbrzymich nagród swoim pracownikom po dokonaniu przez amerykański rząd bailoutu, bardzo często protestowali również bezpośrednio przeciw Goldman Sachs.

“Reputacja banku Goldman Sachs ucierpiała w ostatnim czasie tak bardzo, że zupełnie dziwi mnie, że bank ten jest częściej wybierany niż inne instytucje” – komentuje Ralph Cole z Ferguson Wellman Inc.

Globalny zasięg

Goldman Sachs był odpowiedzialny za większość transakcji poza Ameryką wśród największych doradców na rynku globalnych przejęć oraz ofert akcji – wynika z danych zestawionych przez agencję Bloomberg.

>>> Polecamy: Przekręt Goldman Sachs – owoc chorego systemu

Połowa z przejęć przeprowadzonych przez ten bank dotyczyła transakcji w Europie, Bliskim Wschodzie oraz Azji, a jeszcze więcej, bo aż 59 proc. ofert związanych z rynkiem akcji dotyczyła tych trzech regionów. Rankingi są oparte o łączną wartość transakcji w dolarach.

Jednakże sukces bankierów inwestycyjnych Goldman Sachs nie zdołał wydźwignąć firmy z akcyjnego dołka oraz poprawić zysków tego banku. Goldman Sachs zanotował stratę w III kw. 2011 roku. Zysk za pierwsze 9 miesięcy spadł aż o 43 proc. względem ubiegłego roku. Cena akcji zaś poszła w dół o 46 proc. do poziomu 90,1 dol. (120,41 dol. pod koniec września).

Opłaty z tytułu doradztwa przy transakcjach związanych z przejęciami oraz z ofertami akcji odpowiadały za 11 proc. dochodu firmy w tym roku.

ikona lupy />
Lloyd Blankfein, prezes Goldman Sachs / Bloomberg
ikona lupy />
Logo Goldman Sachs / Bloomberg / Jin Lee