Chodzi o budowę energetycznej linii Ostrołęka-Narew wraz z rozbudową stacji Ostrołęka i stacji Narew oraz linii Miłosna-Siedlce Ujrzanów wraz z budową stacji Siedlce Ujrzanów. Umowy dotyczą dofinansowania w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Beneficjentem jest zarządca krajowej sieci energetycznej PSE Operator.

Projekt dotyczący budowy połączenia elektroenergetycznego między Polską a Litwą jest jedną z trzech inwestycji o najwyższej wartości dofinansowania w ramach sektora energetyki POIiŚ.

Na inwestycję, której zakończenie planowano na w 2015 roku, składa się kilka etapów: budowa stacji Ołtarzew, linii Narew - Ostrołęka wraz z rozbudową stacji Ostrołęka oraz rozbudową stacji Narew, budowa linii Ełk - Łomża wraz z rozbudową stacji Ełk oraz budową stacji Łomża, budowa linii Miłosna - Siedlce Ujrzanów wraz z budową stacji Siedlce Ujrzanów oraz budowa właściwego połączenia Ełk - granica RP wraz z rozbudową stacji Ełk.

W marcu 2011 r. podpisano pierwszą umowę o dofinansowaniu projektu budowy stacji Ołtarzew na ponad 116 mln zł.

Reklama

Połączenie z Litwą buduje spółka LitPol Link. Jak szacował w rozmowie z PAP jej prezes Jarosław Niewierowicz, koszt linii energetycznej Ełk-Alytus to ok. 320 mln euro, łącznie ze wstawkami prądu stałego na granicy. Są one konieczne, ponieważ poradziecka sieć energetyczna w krajach bałtyckich nie jest zsynchronizowana z siecią europejską. Niewierowicz zaznaczył, że ta kwota nie uwzględnia koniecznych inwestycji w sieć po stronie polskiej.

Właściwe połączenie energetyczne z Litwą ma liczyć 154 km: 106 km po stronie polskiej i 48 km po litewskiej. Linia połączy Ełk z litewskim Alytus. Połączenie będzie mogło przesyłać moc 500 MW, w 2018 r. będzie już w stanie przesyłać energię z pełną mocą 1000 MW. Polska planowała m.in. sprowadzanie tą drogą prądu z elektrowni atomowej Visaginas, ale na początku grudnia br. Polska Grupa Energetyczna zawiesiła swój udział w projekcie budowy siłowni.

Projekt połączenia z Litwą jest również jednym z elementów inicjatywy Komisji Europejskiej BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan), której celem jest integracja systemów elektroenergetycznych trzech krajów bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii z Europą Zachodnią.