Komisja nie ma wyznaczonego terminu rozpatrzenia wniosku - podały służby prasowe komisarza Joaquina Almunii. Wniosek wpłynął 13 lutego.

Środowy "Financial Times" podkreślił, że planowane przez Santandera przejęcie jest zgodne z jego strategią, by mieć duży udział w bankowości detalicznej 10 kluczowych rozwiniętych i rozwijających się gospodarek.

"Santander znacznie wzmocni swoją obecność w Polsce, najbardziej dynamicznej gospodarce w Europie" - powiedział prezes Santandera Emilio Botin cytowany przez "FT". Z kolei Jan Vanhevel, szef belgijskiego KBC, od którego Santander ma przejąć Kredyt Bank w Polsce, zaznaczył, że fuzja to następny krok we wdrażaniu uzgodnionej z KE kryzysowej strategii odciążania bilansu i redukowania ryzyka.

KBC i Santander zamierzają połączyć Bank Zachodni WBK i Kredyt Bank w Polsce. Zamknięcie transakcji jest planowane na drugą połowę 2012 r., pod warunkiem uzyskania zgody na koncentrację oraz zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Połączony bank z prawie 900 oddziałami i 3,5 mln klientów indywidualnych stałby się trzecim bankiem w Polsce pod względem depozytów, kredytów, liczby oddziałów oraz zysków. Połączony bank ma być w dalszym ciągu notowany na warszawskiej giełdzie.

Reklama

Parytet wymiany akcji wyniesie 6,96 akcji BZ WBK za 100 akcji Kredyt Banku. Po planowanym połączeniu Santander obejmie ok. 76,5 proc. akcji połączonego banku, a KBC ok. 16,4 proc. Pozostali inwestorzy mniejszościowi uzyskają około 7,1 proc. akcji.

Przedstawiciele Santandera zapewnili, że skala zamknięć oddziałów obu banków będzie niewielka, ponieważ ich sieci są w dużej mierze komplementarne.

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała we wtorek, że przy rozpatrywaniu wniosku w sprawie połączenia Kredyt Banku i BZ WBK będzie kierować się zasadami, na jakich funkcjonuje w Polsce grupa UniCredit.

Banco Santander ma 96,25 proc. akcji BZ WBK; 3,75 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy. KBC NV z grupy KBC Group NV ma 80 proc. akcji Kredyt Banku.