Zastrzegł, że MSP pozostawi sobie pakiety kontrolne. „(…) planujemy sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w różnych spółkach, od energetycznych, po spółki finansowe typu PKO BP, PZU. Mamy tam pewne udziały które możemy zbyć, tak aby zachować pakiet kontrolny" – powiedział Budzanowski w wywiadzie dla radia Tok FM. Dodał, że MSP zamierza przeprowadzić transakcje sprzedaży akcji tych notowanych na giełdzie firm w ciągu najbliższych 20-24 miesięcy.
>>> Czytaj też: Prywatyzacja trwa. Polska może sprzedać państwowe firmy warte 130 mld zł
Budzanowski poinformował, że rozmawiano także o tym z 15 funduszami i bankami amerykańskimi w Nowym Jorku i Bostonie, podczas prezentacji w Stanach, aby zachęcić je do udziału w „tych procesach". Minister przypomniał, że w czerwcu ma się odbyć IPO PHN, a we wrześniu–październiku IPO ZE PAK. W połowie grudnia MSP oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zdecydowali o rezygnacji ze sprzedaży akcji PKO BP i zaprzestali prac nad ofertą publiczną. MSP podało wtedy, że rozważy ewentualne odrębne dopuszczenie i wprowadzenie w najbliższym czasie do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) części pakietu akcji PKO BP w liczbie 197,5 mln akcji.
>>> Polecamy: Prywatyzacja 2011 - najważniejsze wydarzenia (KALENDARIUM)
Ewentualny termin wprowadzenia i dopuszczenia tych akcji do obrotu na GPW uzależniony będzie od sporządzenia odpowiedniego prospektu i jego zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecnie SP ma 40,99 proc. akcji PKO, a Bank Gospodarstwa Krajowego 10,24 proc.
W czerwcu MSP zakończyło proces sprzedaży 8.635.230 akcji (tj. 10 proc. kapitału) PZU. Po rozliczeniu tej transakcji udział Skarbu Państwa spadł do 35,19 proc. z obecnych 45,19 proc. Skarb Państwa wśród dużych notowanych spółek ma też 61,88 proc. akcji PGE, 30,06 proc. akcji Taurona i 51,70 proc. akcji spółki Enea.