W 2011 r. dynamika wzrostu rynku prywatnej opieki zdrowotnej sięgnęła ok. 7%, a jego wartość sięgnęła 30,8 mld zł. Na wartość rynku składają się opłaty za leki i sprzęt medyczny, usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta, opłaty w szarej strefie, abonamenty oferowane przez firmy medyczne, prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta. Według prognoz PMR, między 2012 a 2014 rokiem, rynek będzie się rozwijał w tempie około 5% średnio rocznie.

"Dynamika wzrostu będzie zbliżona w każdym z analizowanych lat, przy czym, w związku ze stopniową poprawą ogólnej sytuacji ekonomicznej, będzie najwyższa w 2014 r. W 2014 r. wartość rynku zbliży się do 36 mld zł, podwoi się więc niemal w porównaniu do 2005 r." - powiedziała starszy analityk rynku farmaceutycznego PMR Agnieszka Skonieczna, cytowana w komunikacie. Struktura prywatnych wydatków na opiekę zdrowotną, w ocenie PMR, pozostała niemal niezmieniona w ciągu ostatnich kilku lat. Największy udział (58 proc.) w prywatnych wydatkach na opiekę zdrowotną mają wydatki na leki i sprzęt medyczny. Z racji wyższej niż w przypadku innych segmentów dynamiki wzrostu, udział abonamentów medycznych i ubezpieczeń zdrowotnych w rynku wzrósł w 2011 r. o 1 pkt proc. w skali roku dla każdego z segmentów. W 2011 r. na warszawskiej GPW lub na NewConnect zadebiutowało szereg firm z szeroko pojętego sektora prywatnej opieki zdrowotnej.

Zaliczamy do nich m.in. Dom Lekarski, Swissmed Prywatny Serwis Medyczny, IQ Medica, Enel-Med, PCZ Polski Holding Medyczny, Indexmedica, Scanmed Multimedis i Voxel. Na 2012 r. zaplanowane są kolejne debiuty giełdowe. Przejście z NewConnect na GWP planują PCZ Polski Holding Medyczny i Scanmed Multimedis. Na GWP może wejść również należąca do Grupy Medicover spółka Carolina Medical Center.