W placówce Parczin stwierdzono ślady zacierania działalności - poinformowała w czwartek ONZ-owska Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Według najnowszego wydania ukazującego się co kwartał raportu liczba umieszczonych pod ziemią wirówek w Fordo, w pobliżu miasta Kom, która w maju wynosiła 1064, wzrosła do 2140 - czyli ponaddwukrotnie. Jednak nowe wirówki nie zostały jeszcze uruchomione.

Biały Dom ostrzegł Iran, że czas na dyplomatyczne rozwiązanie kwestii jego programu nuklearnego "nie jest nieograniczony". "Uważnie studiujemy szczegóły raportu, ale mówiąc ogólnie, nie jest zaskakujące, że Iran w dalszym ciągu narusza swe zobowiązania" - oświadczył rzecznik Jay Carney.

Raport MAEA wskazuje również, że "rozległe działania" - jak określa się domniemane prace dezaktywacyjne - utrudnią ewentualnej misji inspektorów MAEA ustalenie, czy w przeszłości zajmowano się konstruowaniem broni jądrowej w kompleksie militarnym Parczin. Iran prowadził tam działalność, polegającą na zacieraniu śladów, "która w znaczny sposób ogranicza zdolności agencji (MAEA) do skutecznej weryfikacji" - głosi raport.

MAEA od początku roku bezskutecznie domaga się dostępu do ośrodka w Parczinie. Agencja, która opiera się na zdjęciach satelitarnych, informowała, że obawia się, iż Iran zatrze tam ślady prowadzonych przez siebie prac przed dopuszczeniem inspektorów.

Dokument podaje ponadto, że od roku 2010 Iran wyprodukował łącznie blisko 190 kilogramów uranu o podwyższonym stopniu wzbogacenia. Do maja było to tylko 145 kilogramów.

Jak zaznacza Reuters, informacje te świadczą, że Teheran przechodzi do porządku dziennego nad zachodnimi naciskami, by zrezygnował ze swego programu nuklearnego, oraz nad groźbą izraelskiego ataku powietrznego.

Iran odrzuca oskarżenia wspólnoty międzynarodowej o potajemne dążenie do uzyskania broni jądrowej. Twierdzi, iż wzbogacony uran jest mu potrzebny jako paliwo do reaktora doświadczalnego służącego celom medycznym. W czwartek przywódca duchowo-polityczny Iranu Ali Chamenei oświadczył: "Nasza dewiza brzmi: energia nuklearna dla wszystkich, broń nuklearna - dla nikogo".

W związku z programem atomowym na Iran nałożono sześć rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a czego cztery obwarowane są sankcjami.