Puls Biznesu

  • Kulczyk zbiera miliardy na nieruchomości

Jan Kulczyk i nowojorski miliarder Larry Silverstein chcą podbić rynek nieruchomości w Polsce i w Czechach. Tworzą spółkę, która będzie zarządzać funduszami inwestującymi w biurowce i centra handlowe. Chcą uzbierać 750 mln euro od inwestorów do 2017 r. i obiecują dwucyfrowe stopy zwrotu – pisze „Pb”.

  • Wedel traci pozycję na rynku
Reklama

Wedel musi rozszerzyć portfolio, żeby odzyskać udziały w rynku. Inwestycje w Świdnicy poczekają na lepsze czasy - informuje "Puls Biznesu". Udział Wedla w rynku skurczył się z ponad 14 do 13,2 proc., a tytuł lidera przejął Kraft Foods z udziałami sięgającymi 14 proc. Więcej >>>

  • Debiut PHN jesienią

Skarb Państwa wierzy, że nieruchomościowy holding PHN zadebiutuje na giełdzie jesienią. Ministerstwo nie narzeka na brak zainteresowania dużych inwestorów, choć rynek jest sceptyczny. Z nieoficjalnych informacji "Pulsu Biznesu" wynika, że resort jest już bliski podjęcia decyzji o debiucie. Więcej >>>

Rzeczpospolita

  • Na bankructwach biur podróży upasą się wielcy

Polacy wyciągnęli wnioski z upadków biur. Omijają nieznanych touroperatorów, zyskują ci wiarygodni - pisze "Rzeczpospolita". Fala bankructw biur podróży nie pogrążyła branży turystycznej. W tym roku sprzedaż zagranicznych wycieczek ma wzrosnąć o 12-15 proc. w porównaniu z 2011 r. Więcej >>>

  • Banki centralne kupują złotego

Polska waluta i obligacje skarbowe zasilają rezerwy banków centralnych z Azji i państw europejskich – pisze „Rzeczpospolita”. Polska waluta trafi m.in. do Ludowego Banku Chin, naszymi aktywami coraz bardziej interesują się też banki centralne Szwajcarii i Norwegii.

  • Polska przyciąga śmigłowcowych gigantów

Po firmie Sikorsky Aircraft i Agusta Westland, partnerów szuka u nas Eurocopter – informuje „Rz”. Koncern deklaruje, że jest zdecydowany produkować swoje śmigłowce we współpracy z polskim przemysłem. Eurocopter odpowiadał za 40 proc. dostaw cywilnych maszyn na świecie.

  • Niemcy nie chcą łupków

Niemcy posiadają złoża gazu łupkowego, które mogłyby im zagwarantować 13 lat niezależności od dostaw z Rosji. Berlin chce jednak utrudniać poszukiwanie i wydobycie tego surowca bo niemieckie koncerny są zbyt mocno powiązane z rosyjskim Gazpromem – pisze „Rz”.

Parkiet

  • Polacy rezygnują z autocasco

Rośnie liczba osób ograniczających wydatki do minimum, w tym na polisy - informuje "Parkiet". Tylko niewiele ponad polowa kierowców w Polsce ma ubezpieczenie autocasco. Najczęstszą tego przyczyną jest fakt, że ich samochody są stare (62 proc. wskazań) oraz że polisa casco jest zbyt droga (ponad 50 proc.) - wynika z badania ARG Rynek i Opinia. Więcej >>>

Polska The Times

  • Wieża Eiffla najcenniejsza w Europie

Wieża Eiffla w Paryża została wyceniona przez włoską izbę handlową Monza and Brianza Chamber of Commerce na 344 mld funtów, czyli ponad pół biliona dolarów. Stała się tym samym bardziej wartościowa od takich zabytków jak Koloseum czy Sagrada Familia – pisze „Polska The Times”.

Gazeta Wyborcza

  • Uwolnić rynek gazu

Prawie cały handel gazem należy w Polsce do jednej firmy. W 2011 r. na rynku hurtowym gazu aż 99,8 proc. surowca dostarczyło PGNiG. Na rynku detalicznym udział tej grupy sięgał 96,38 proc. Rząd i Unia Europejska chcą uwolnić rynek gazu - informuje "Gazeta Wyborcza". Więcej >>>

  • Ulubione towary fiskusa

Państwo wyjątkowo dobrze zarabia na alkoholach, papierosach i benzynie. Jak wylicza „Gazeta Wyborcza”, aż 65,9 proc. ceny wódki w Polsce stanowią podatki, z VAT-em i akcyzą włącznie. Koszty produkcji to niecałe 10 proc. Podatki to 48,9 proc. ceny benzyny, a w przypadku papierosów – aż 81,6 proc.

Dziennik Gazeta Prawna

  • Niechciana energia: Polska dopłaca do niemieckiego prądu

W 2011 r. polskimi sieciami przepłynęło 5 TWh energii wyprodukowanej przez wiatraki na północy Niemiec. Ale tego prądu nikt u nas nie zamówił i nikt z niego nie skorzystał - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

  • Ciężkie czasy dla prawników. Będą zwolnienia

Kancelarie zaczynają odczuwać skutki spowolnienia gospodarczego. Spadają stawki, część prawników może stracić pracę – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W najgorszej sytuacji są niewielkie firmy prawnicze spoza województwa mazowieckiego, zwłaszcza z niedużych miast powiatowych.