Narodowe Siły Rezerwowe Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedzialne są za wspieranie realizacji konstytucyjnych zadań Sił Zbrojnych w ramach zagwarantowania bezpieczeństwa państwa oraz potrzeb obronnych, jak i stanowią wzmocnienie jednostek wojskowych realizując zadania z zakresu zarządzania kryzysowego. Obojętnie czy jesteśmy jeszcze w trakcie nauki, pracujemy w sklepie, w urzędzie czy na uniwersytecie – na każdym etapie kariery naukowej i zawodowej możemy wstąpić do Narodowych Sił Rezerwowych i zdobyć stopień wojskowy.

By zostać żołnierzem NRS należy zgłosić się do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania komendy uzupełnień, gdzie można otrzymać szczegółowe informacje. W momencie złożenia wniosku o zawarcie kontraktu rozpoczyna się procedura kwalifikacyjna. Uprawniony do nadania przydziału kryzysowego żołnierzowi rezerwy jest wojskowy komendant uzupełnień. O służbę w NRS może ubiegać się każdy żołnierz rezerwy, który odbył szkolenie wojskowe, tj. zasadniczą służbę wojskową, nadterminową zasadniczą służbę wojskową, przeszkolenie wojskowe studentów i absolwentów, służbę przygotowawczą lub jest w trakcie pełnienia zawodowej służby wojskowej. Jeśli nie odbyło się nigdy wcześniej szkolenia wojskowego, a posiada się uregulowany stosunek do służby wojskowej, można odbyć służbę przygotowawczą.
Służba przygotowawcza została przygotowana specjalnie dla ochotników chcących podjąć służbę w NSR, a nigdy wcześniej nie pełnili jakiegokolwiek rodzaju służby wojskowej lub osób, które chciałyby odbyć szkolenie wojskowe, jednak nie chcę wiązać się z służbą wojskową na stałe. Rekrutację przeprowadzają wojskowe komendy uzupełnień. Służba przygotowawcza może trwać: do sześciu miesięcy (dla żołnierza kształcącego się na oficera), do pięciu miesięcy (dla żołnierza kształcącego się na podoficera), do czterech miesięcy (dla żołnierza kształcącego się na szeregowego). Studenci mogą odbyć ją w kilku okresach, podczas wakacji.

Studenci odbywają służbę przygotowawczą, w ramach szkolenia wojskowego, w dwóch okresach, w czasie wakacji letnich. Nie koliduje to w takim razie z tokiem studiów. Szkolenia są wtedy prowadzone na potrzeby korpusu podoficerów i trwają: do trzech miesięcy (w okresie lipiec - wrzesień) w ramach szkolenia podstawowego i do dwóch miesięcy (w okresie lipiec sierpień) w ramach szkolenia specjalistycznego.

By ubiegać się o powołanie do służby przygotowawczej należy złożyć podanie, wraz z wymaganymi dokumentami, adresowane do komendy uzupełnień. Dokumentacja zawiera: świadectwa ukończenia szkoły / studiów, życiorys, skrócony akt urodzenia, zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego oraz inne dokumenty. Ochotnik ubiegający się o służbę przygotowawczą musi posiadać obywatelstwo polskie, posiadać zdolność fizyczną i psychiczną oraz nie może być karany za przestępstwo umyślne. Jeśli chodzi o wykształcenie, wymagane jest: co najmniej gimnazjalne – korpus szeregowych, co najmniej średnie – korpus podoficerów, co najmniej wyższe – korpus oficerów.

Reklama

Zainteresowany żołnierz rezerwy składa wniosek o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR wraz z dokumentacją w wojskowej komendzie uzupełnień. Podczas procesu wstępnych rozmów ochotnikowi zostają przedstawione wszystkie uwarunkowania oraz zostaje ustalone stanowisko, które żołnierz odbywać będzie podczas przydziału kryzysowego. Następnie należy zgłosić się na badania lekarskie oraz testy psychologiczne. Kolejnymi krokami są sprawdzian z wychowania fizycznego, weryfikacja przygotowania zawodowego oraz rozmowa kwalifikacyjna. Po pozytywnym zakończeniu procesu rekrutacyjnego ochotnik podpisuje kontrakt i wraz z jego otrzymaniem staje się żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych.

Wszelkie informacje związane z Narodowymi Siłami Rezerwowymi można uzyskać w wojskowych komendach uzupełnień oraz innych jednostkach wojskowych, jak i na stronach internetowych oraz oficjalnych serwisach resortu Obrony Narodowej.