Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 89,06 USD, po spadku o 22 centy.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 7 centów do 111,63 USD za baryłkę.

W trwającej od środy izraelskiej operacji przeciwko zbrojnym grupom palestyńskim w Strefie Gazy zginęło 101 osób. Rannych zostało 850 osób.

W niedzielę prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wezwał Palestyńczyków do pokojowych demonstracji przeciwko "izraelskiej agresji w Gazie" i apelował o jedność.

Po stronie izraelskiej śmierć poniosło trzech cywilów. Zginęli w czwartek, gdy pocisk wystrzelony ze Strefy Gazy uderzył w budynek mieszkalny. Według izraelskiej policji od środy rannych zostało ponad 60 osób.

Reklama

Prezydent USA Barack Obama w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim w sprawie eskalacji konfliktu w Strefie Gazy podkreślił konieczność zakończenia przez Hamas ostrzału rakietowego Izraela.

Obama zadzwonił także do premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który poinformował go o najnowszych wydarzeniach w Gazie i Izraelu.

Według izraelskiego radia publicznego w poniedziałek wieczorem Netanjahu spotkał się z dziewięcioma najważniejszymi ministrami, by rozpatrzyć egipską propozycję dotyczącą rozejmu z palestyńskimi grupami zbrojnymi w Gazie.

Podczas poprzedniej sesji WTI na NYMEX zdrożała aż o 2,36 USD do 89,28 USD/b. W tym roku ropa w USA staniała o 9,9 proc.