Z pomocą przychodzą także deweloperzy, którzy dostosowali swoje oferty, do obecnych warunków rynkowych, a jednocześnie potrzeb klientów. Na rynku kredytów złotówkowych zmiany niewielkie. Część banków nadal aktywnie zachęca potencjalnych klientów do korzystania z oferty kredytów w rodzimej walucie. Klienci mogą myśleć o takim finansowaniu bardziej optymistycznie z uwagi na zapowiadane poluzowanie polityki udzielania takich kredytów przez banki, a jednocześnie przewidywane obniżki stóp procentowych. Takie zmiany z pewnością mogą przynieść klientom ulgę. Niższe stopy procentowe oznaczają bowiem niższe oprocentowanie kredytów, a jednocześnie niższe raty. W efekcie wprowadzenia wspomnianych zmian w życie powinno nastąpić także podwyższenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. W przypadku kredytów walutowych, dostęp do oferty nadal pozostaje bardzo ograniczony. Kredyty walutowe są dziś dedykowane klientom osiągającym wyższe dochody, a jednocześnie skłonnym do korzystania z dodatkowych produktów bankowych. Osoby, które dziś rozważają zakup mieszkania w oparciu o kredyt zachęcamy do uważnego przeglądania istniejącej oferty, spokojnego porównania i wyboru najlepszego wariantu.

Zdolność kredytowa

Według najnowszych danych GUS, wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w Polsce wynosi obecnie około 3 640,56 zł brutto, czyli około 2602,71 zł na rękę. Osoba, która nie ma praktycznie żadnych innych zobowiązań może dziś liczyć na 190 684 zł kredytu.

Tradycyjna rodzina złożona z rodziców oraz dwójki dzieci, osiągająca przeciętne miesięczne wynagrodzenie w wysokości 5 205 zł (stała umowa o pracę) - przy założeniu, że nie ma żadnych innych zobowiązań - może otrzymać maksymalny kredyt w wysokości 404 367 zł. Przy średniej cenie transakcyjnej 1 metra kwadratowego mieszkania w Warszawie, który wynosi 7 407 zł, za tę kwotę kredytu rodzina może sobie pozwolić na zakup około 54 metrowego mieszkania.

Oferta kredytu hipotecznego w PLN

Liderem listopadowego zestawienia, podobnie jak w ubiegłych miesiącach, jest Bank Ochrony Środowiska. Oferta banku – oparta o promocyjną marżę 0,75 proc. jest skierowana do klientów, którzy posiadają lub otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów z tytułu wynagrodzenia w wysokości min. 3000 zł, posiadają lub wykupią ubezpieczenie do konta, nabędą kartę kredytową oraz wykupią oferowane przez bank ubezpieczenie nieruchomości lub od utraty pracy. Warto wiedzieć, że oferta dotyczy kredytów wyższych niż 150 tysięcy zł, a także, że podana marża obowiązuje tylko w pierwszym roku kredytowania. W drugim roku trwania kredytu marża wynosi: 1.00 proc., a w pozostałych latach 1.30 proc., w związku z czym w drugim roku rata wzrośnie do 1164 zł, a w kolejnych latach do 1201 zł.

Kredyt hipoteczny w PLN z dopłatą

Ranking pokazuje, że najmniej obciążającą ratę (588 zł w pierwszym roku kredytowania) zapłacą kredytobiorcy, którzy wybiorą ofertę banku Alior Banku. Bank oferuje promocyjną marżą 1,1 proc., pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia na życie na okres 5 lat. Koszt takiego ubezpieczenia wynosi niestety aż 9,6018 proc. kwoty kredytu i przy kredytach z dopłatą nie może zostać doliczony do kwoty kredytu, co oznacza, iż kwotę 19.203,60 trzeba będzie wpłacić przed uruchomieniem kredytu. Warto wiedzieć, że zakup polisy wiąże się także z brakiem prowizji banku z tytułu udzielenia kredytu. Dla klientów nie zainteresowanych wykupieniem ubezpieczenia marża banku wyniesie 2,1 proc. Bank pobierze także prowizję w wysokości 2 proc.

Wysoki koszt ubezpieczenia powoduje, że porównując ofertę Aliora z kolejnymi ofertami na liście, np. Citibankiem, który nie wymaga zakupu ubezpieczenia, ani opłacenia prowizji, przez pierwsze 5 lat trwania kredytu do raty w wysokości 588 zł należy de facto doliczyć comiesięczny koszt w wysokości 320 zł. Ten przypadek potwierdza, jak ważne jest analizowanie poza wysokością raty również kosztów dodatkowych kredytu.

Najciekawsze oferty w euro

Na pierwszym miejscu oferta Raiffeisen Banku, który do końca roku obniżył marżę o 0,45 proc. i dzięki temu dziś oferuje klientom najbardziej konkurencyjną na rynku marżę w wysokości 2,99 proc. Oczywiście ta propozycja wiąże się także z pewnymi wymogami ze strony banku. Oferta jest dedykowana klientom, którzy otworzą konto w banku wraz z deklaracją wpływów w wysokości min. 3 000 zł, nabędą kartę kredytową z miesięcznym obrotem w wysokości min. 500 zł oraz wykupią ubezpieczenie na życie oferowane przez bank. Bank nie pobiera prowizji za udzielenie kredytu przy wykupie oferowanego ubezpieczenia na życie w całym okresie kredytowania. Koszt ubezpieczenia to 1,5 proc. kwoty kredytu za pierwszy rok ochrony ubezpieczeniowej, w kolejnych latach koszt ubezpieczenia wynosi 0,3 proc. Warto wiedzieć, że klienci zainteresowani tą ofertą zostaną zobligowani także do wykupienia w banku ubezpieczenia nieruchomości.