Gazeta Wyborcza

  • Rewolucja w polskiej bankowości: ekspres z pieniędzmi

Do Polski zawitała jedna z największych innowacji w branży bankowej w ostatnich latach. Od wczoraj w kilku bankach działa już system natychmiastowych przelewów. Dzięki temu, pieniądze zaczną krążyć szybciej niż dotąd, a banki będą musiały się bardziej starać, by zyskać lojalność klientów. Być może konieczne będzie opracowanie nowych rodzajów depozytów czy podwyższanie oprocentowania ROR-ów. – pisze Gazeta Wyborcza.

Puls Biznesu

Reklama
  • Samorządom przepadną dotacje

Samorządy, które są największym inwestorem w Polsce, mogą wkrótce stracić możliwość uzyskiwania wsparcia finansowego z funduszy unijnych. Zbliżają się one bowiem do nałożonych na nie przez rząd limitów zadłużenia, co oznacza, że nie będą one w stanie uzyskać pieniędzy na konieczny do uzyskania dotacji wkład własny. Według Michała Bitnera z Uniwersytetu Warszawskiego może to dotyczyć 90 proc. samorządów. >>> Czytaj więcej

  • Hollywood w Polsce wychodzi na szaro

Decyzją sądu zamknięty został serwis Kinomaniak.tv, który za niewielką opłatą umożliwiał użytkownikom oglądanie najnowszych hitów kinowych on-line. Filmy były tam umieszczane bez zgody ani wiedzy producentów, a serwis zarejestrowany był w raju podatkowym. Na podobnej zasadzie działa wciąż jednak szereg podobnych stron. Z uwagi na trudności w ściganiu właścicieli takich portali za samą działalność, Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał planuje przy łapaniu ich skorzystać z przepisów o praniu brudnych pieniędzy.

  • Gasnąca gwiazda Horteksu, legendarnej marki PRL

Słabe wyniki finansowe za 2012 rok stawiają pod znakiem zapytania dalszą przyszłość Horteksu w obecnej postaci spółki. Właściciel, Argan Capital, po raz kolejny rozważa sprzedaż. Hortex ucierpiał w ostatnich latach w związku z malejącą w Polsce konsumpcją soków, a także słabnącym popytem na mrożonki w Rosji. Argan jest ponoć szczególnie zainteresowany sprzedażą części sokowej spółki.

Rzeczpospolita

  • Zapłacimy za bonusy od banków?

Od każdego bonusu z karty kredytowej należy zapłacić PIT, jednak banki nie chcą informować o kwotach podatku – pisze dzisiejsza Rzeczpospolita.

Przyciągając nowych klientów banki coraz częściej kuszą ich zwrotem części wydatków dokonywanych przy użyciu kart płatniczych (tzw. usługa cash back). Ministerstwo Finansów uważa, że nawet niewielki zwrot jest przychodem użytkownika karty, w związku z czym trzeba go wykazać w rocznym PIT oraz zapłacić podatek. Banki twierdzą jednak, że wypłaty z tytułu „cash back” jako sprzedaż premiowa są zwolnione z PIT. W tej sytuacji podatnicy są zmuszeni sami martwić się o rozliczenie z fiskusem.

  • Bezrobocie będzie rosło

Wskaźnik bezrobocia na koniec stycznia przekroczy 14 proc., a w lutym może dojść nawet do 14,5 proc. - donosi Rzeczpospolita. Wynika to z rozmów, jakie dziennikarze gazety przeprowadzili z kilkunastoma urzędami pracy w całym kraju. Taki wskaźnik bezrobocia oznacza, że w dwóch pierwszych miesiącach 2013 roku pracę straciło lub straci około 200 tys. Polaków.

  • Google i Apple spadają w rankingu ochrony prywatności

W rankingu firm najlepiej chroniących prywatność swoich użytkowników w Stanach Zjednoczonych obydwie firmy wypadły z pierwszej dwudziestki. Google popadł w Europie i USA w spór o naruszenie prywatności – chodzi przede wszystkim o śledzenie zachowań internautów korzystających z przeglądarki Apple Safari, za co internetowy gigant musi zapłacić karę w wysokości 22,5 mln dol. Większym zaskoczeniem jest spadek w rankingu Appla. Wiąże się go ze słabą kontrolą rodzicielską dostępną w serwisach firmy, a także zbiorowym pozwem koreańskich użytkowników iPhone’ów, zaniepokojonych zbieraniem danych lokalizacyjnych na ich temat.

Na czele rankingu, przygotowywanego corocznie przez Pokemon Insitute, znalazły się Hewlett Packard, Amazon i IBM.