Puls Biznesu

  • Promocyjna ofensywa stref ekonomicznych

Ministerstwo Gospodarki (MG) przypuszcza zmasowany atak medialny promujący Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE). Ma on zbudować przekonanie, ze SEE to najlepszy sposób na przyciąganie inwestycji. W ramach akcji promocyjnej w lutym pojawią się spoty reklamowe na kanałach biznesowych i wywiady w prasie, zaś 18 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbędzie się konferencja o budowie przewag konkurencyjnych Polski. MG stara się o wydłużenie działalności SSE do 2026 roku, które według dzisiejszych przepisów będą działać do 2020 roku. Do Specjalnych Stref Ekonomicznych wiele zarzutów ma jednak Ministerstwo Finansów – zdaniem resortu firmy działające w strefach nie wywiązują się z obietnic, realizują mało inwestycji innowacyjnych, a ich projekty są mało trwałe i łatwo je przenieść do innych części Europy. – donosi Puls Biznesu.

  • Resort pracy przeciwny nowatorskim rozwiązaniom
Reklama

Nowatorskie rozwiązania walki z bezrobociem mają grupy ekspertów pracujący nad łagodzeniem skutków zwolnień w Fiacie. Firmom, które zastanawiają się nad inwestycją chcieliby zaproponować hale do wynajęcia oraz pokrycie trzymiesięcznych kosztów pracy, jeżeli zdecydują się na zatrudnienie zwalnianych pracowników. Do innych pomysłów należą m. in. opłacanie składek ZUS osobom, które założą własną firmę, czy bony dla firm szkoleniowych, które po szkoleniu włączyłyby się w poszukiwanie pracy dla kursantów. Według zespołu koszt takich rozwiązań wyniósłby maksymalnie 16,5 mln zł. Jednak zdaniem Ministerstwa Pracy kwota ta jest zbyt wysoka, a uruchomienie takiego programu zbyt czasochłonne i skomplikowane.

  • Czechy zdeklasowały Polskę

Dotychczas zbieraliśmy lwią część zagranicznego kapitału w regionie. Teraz spadliśmy na drugie miejsce - za Czechami. O sprawie pisze Puls Biznesu. Do Polski napłynęło 4 miliardy 100 milionów dolarów, a do Czech aż 10 miliardów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. >>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

  • Pracodawcy chwalą rząd w sprawie dyrektywy tytoniowej

Związek Pracodawcy RP chwali rząd za negatywne stanowisko rządu wobec projektu unijnej dyrektywy tytoniowej. Polska jest najbardziej narażona na jej negatywne skutki. Komisja Europejska chce zakazać sprzedaży papierosów mentolowych i cienkich, tzw. slimów, na które przypada niemal 40 proc. naszego rynku papierosów. Pracodawcy RP tłumaczą, że zakaz ten mógłby doprowadzić do istotnego zwiększenia przemytu, którego udział w całkowitej sprzedaży już w ubiegłym roku sięgnął 14,5 proc., co daje wartość przekraczającą 6 mld zł. – pisze Rzeczpospolita.

  • Duże banki szukają kupców na fundusze

ING Bank Śląski, BKO PB i BZ WBK sprzedają fundusze inwestycyjne po promocyjnych cechach – zrezygnowały z opłat dystrybucyjnych pobieranych przy sprzedaży funduszy, co znacząco uszczupla wartość inwestycji. Największy wpływ na rynek może mieć promocja ING Banku Śląskiego, który po atrakcyjnych cenach sprzedawał będzie nie tylko fundusze ze swojej grupy kapitałowej – ING TFI, lecz także Amplico TFI, Avila Inwestors TFI, Investors TFI oraz Union Investment TFI. – donosi gazeta.

  • Kablówek wojna o Internet

Sieci kablowe chcą w tym roku znacznie ożywić bardzo niemrawy rynek stacjonarnego dostępu do Internetu. Ale na niższe ceny nie ma co liczyć - czytamy w Rzeczpospolitej. W 2012 roku ku zaskoczeniu urzędników odpowiedzialnych za cyfryzację kraju, operatorzy telekomunikacyjni dużo wolniej zdobywali abonentów. Według szacunków "Rzeczpospolitej", przybyło im około 190 tysięcy klientów. To mniej niż w 2011 roku, gdy usługę dokupiło około 300 tysięcy osób.

Polska The Times

  • Enea na celowniku służb

Trudno zliczyć powody, dla których służby interesują się firmą Enea SA – firmą energetyczną dostarczającą prąd dla jednej trzeciej Polski. Kilka ostatnich lat historii Enei zawiera w sobie wszystko, co może rozpalać polityczne emocje. Służby zajmowały się wielokrotnymi przymiarkami do prywatyzacji spółki, które za każdym razem kończyły się niepowodzeniem, sporami związkowców z najwyższą kadrą menedżerską firmy, a także budzącymi wątpliwości transakcjami i inwestycjami koncernu. Akcje koncernu od ponad dwóch lat znajdują się w trendzie spadkowym, co prawdopodobnie jest wynikiem zastoju w procesie prywatyzacji spółki – pisze gazeta.

Gazeta Wyborcza

  • Skarbnik pogrąża Hiszpanię

Gdy większość mieszkańców Hiszpanii biednieje z powodu wymuszonych kryzysem drastycznych oszczędności, na jaw wychodzą afery korupcyjne z udziałem politycznej elity. Przywódcy rządzącej Partii Ludowej mieli przez kilkanaście lat brać tajne pensje od prywatnych przedsiębiorców. Sam premier Hiszpanii miał dostawać przez 20 lat ok. 24 tys. euro łapówek rocznie od firm budowlanych.

  • Nieszczerzy pracodawcy

Tylko jedna na sześć osób szukających pracy dowiaduje się, dlaczego jej kandydatura została odrzucona – pisze Gazeta Wyborcza. Pracodawcy nie informują o powodach swoich decyzji. Kandydat nie ma możliwości poprawienia swoich słabych stron, a to negatywnie odbija się na jego dalszej karierze i poszukiwaniu pracy.

  • Polskie autobusy na zakręcie

Z powodu kryzysu produkcja autobusów w Polsce spadła w 2012 roku prawie o jedną piątą. Z taśm produkcyjnych zjechało 3838 pojazdów, o 938 mniej niż rok wcześniej. To najniższy poziom od ponad 5 lat. Co gorsza zmalał również eksport autobusów produkowanych w Polsce. Eksperci prognozują, że w tym roku sytuacja może się lekko poprawić z powodu zmiany unijnych przepisów o emisji spalin.