The Economist od 1986 roku publikuje Indeks Big Maca – nieformalny wskaźnik mający określać rzeczywistą wartość pieniądza w poszczególnych krajach. Porównuje on różnice w cenie sprzedawanej w restauracjach McDonald’s na całym świecie kanapki Big Mac z obecnym kursem wymiany walut. Dzięki temu określa, czy dana waluta jest niedowartościowana lub przewartościowana względem pięciu głównych walut – amerykańskiego dolara, euro, juana, jena oraz funta brytyjskiego.

Styczniowe wyliczenia pokazują, że w Polsce za hamburgera wciąż płacimy o około jedną trzecią mniej niż Amerykanie. W takiej sytuacji, przyjmując założenie, że kurs wymiany złotego do dolara powinien być proporcjonalny do różnicy w cenie Big Maca, złoty jest niedowartościowany o 32,6 proc. Za dolara powinniśmy więc teoretycznie płacić 2,08 zł i w dłuższej perspektywie nasza waluta powinna się umacniać.

W stosunku do euro nasza waluta według hamburgerowego wskaźnika jest z kolei niedowartościowana o 39,7 proc.

>>> Zobacz też: Indeks Big Maca w sierpniu 2012 r.

Reklama

W styczniowym zestawieniu najbardziej niedowartościowaną walutą jest indyjska rupia (61,8 proc.), a zaraz za nią plasuje się południowoafrykański rand (53,6 proc.). Z kolei najbardziej przewartościowane są według indeksu waluty Wenezueli (107,9 proc.), Norwegii (79,6 proc.), Szwecji (74,5 proc.) oraz Szwajcarii (63,1 proc.).

Polski złoty najbliżej równowagi względem dolara znalazł się w 2008 roku, kiedy jego „surowe” niedowartościowanie wynosiło 3,5 proc. Za dolara w czerwcu tego roku płaciliśmy jedynie 2,03 zł.

The Economist stworzył też wersję indeksu „dla smakoszy”, która stanowi reakcję na pewne głosy krytyczne dotyczące wskaźnika. Można bowiem zarzucić mu, że skupia się na długoterminowej perspektywie określającej kierunek, w jakim powinien zmierzać kurs danej waluty, nie uwzględniając przy tym faktu, że cena dowolnego produktu w mniej zamożnych krajach może być niższa ze względu na niższe koszty pracy. Cena Big Maca została więc też zestawiona z PKB per capita. W takim zestawieniu okazuje się, że polska waluta jest niedowartościowana jedynie o 0,7 proc.

>>> Polecamy: Indeks Kufla Piwa: Polacy zarabiają pięć piw na godzinę

ikona lupy />
Indeks BigMac dla Polski / Forsal.pl