Instytucja zauważa, że ostatnich miesiącach wskaźnik charakteryzuje się znaczną zmiennością, co odzwierciedla zachodzące w gospodarce procesy dostosowawcze .

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym 2013 roku spadł o 0,3 punktu w stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca. W ostatnich miesiącach wskaźnik charakteryzuje się znaczną zmiennością, co odzwierciedla zachodzące w gospodarce procesy dostosowawcze " - głosi raport.

"Sytuacja jest bardzo niestabilna, a wiele firm toczy walkę o przetrwanie. Przedsiębiorstwa bacznie obserwują zmiany po stronie popytu, dostosowując do niego wielkość produkcji, poziom zapasów i poziom zatrudnienia. Jednocześnie starają się zmniejszać koszty na tyle, aby być gotowym na pierwsze oznaki poprawy koniunktury" - czytamy dalej.

>>> Czytaj też: Polska: miała być zielona wyspa, jest zielona trawka

Reklama

Spośród ośmiu składowych wskaźnika w lutym br. trzy działały w kierunku jego spadku a pięć w kierunku jego wzrostu.

"Najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miał w tym miesiącu wzrost zapasów wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Już od wiosny ubiegłego roku przedsiębiorstwa redukowały ich poziom dostosowując do zmniejszającego się popytu i tym samym ograniczały koszty związane z ich magazynowaniem" - podał BIEC.

Pogorszyła się wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych . Ponownie pogorszyły się również opinie przedstawicieli przedsiębiorstw na temat kondycji finansowej ich firm .

"Ponownie w firmach zmniejszyło się tempo napływu nowych zamówień, choć można zauważyć, że w ostatnich miesiącach portfel zamówień kurczy się nieco wolniej niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. W niektórych branżach nastąpiła nawet poprawa. Należą do nich producenci żywności i farmaceutyków. Ustabilizowała się sytuacja w branży samochodowej " - czytamy dalej w raporcie.

>>> Czytaj też: KE: Polska leci na jednym silniku