Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) odmówił przyznania dopłaty do kosztów świadczonych przez Telekomunikację Polską (TPSA) usług wchodzących w skład usługi powszechnej za okres od dnia 1 stycznia do dnia 8 maja 2011 r. w wysokości 33.84 mln zł, podał UKE w komunikacie.

>>> Czytaj też: TPSA: spółka w najbliższych latach zwolni kolejne 7 tys. osób

"Prezes UKE dokonując weryfikacji złożonego przez TP wniosku o dopłatę, wziął pod uwagę zarówno kalkulację przedstawioną przez TP wraz z wnioskiem, sporządzoną w oparciu o przepisy Prawa telekomunikacyjnego oraz m.in. rozporządzenie ministra transportu i budownictwa z dnia 15 grudnia 2005 r. w sprawie sposobu obliczania kosztu netto usługi wchodzącej w skład telekomunikacyjnej usługi powszechnej (Dz. U. Nr 255, poz. 2141), jak również informacje przekazane przez biegłego rewidenta powołanego do analizy rachunków oraz innych dokumentów zawierających dane lub informacje będące podstawą obliczenia kosztu netto, które TP dołączyła do wniosku zgodnie z treścią art. 96 ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: Akcjonariusze TPSA zdecydowali o wypłacie 0,50 zł dywidendy na akcję

Reklama

W sierpniu 2012 r. prezes UKE powołał Ernst & Young Audit do przeprowadzenia analizy dokumentacji dotyczącej okresu od 1 stycznia 2011 r. do 8 maja 2011 r. oraz przekazania UKE danych liczbowych stanowiących składowe kosztu netto, w tym danych liczbowych stanowiących poszczególne składniki korzyści pośrednich. Po zakończonym badaniu biegły rewident przekazał raport oraz opinię z badania, która następnie posłużyła prezesowi UKE do dalszej weryfikacji wniosku TPSA, podano również.

"Prezes UKE, wyznaczając wartość kosztu netto brał pod uwagę zmiany, jakie w kalkulacji TP spowodowało wprowadzenie korekt zalecanych przez biegłego rewidenta. W przypadku kalkulacji korzyści pośrednich prezes UKE uwzględnił wpływ korekty w zakresie wyznaczenia abonentów niezyskownych oraz liczby nierentownych aparatów publicznych" - czytamy dalej.

Z uwagi na fakt, iż korzyści pośrednie są trudne do oszacowania ze względu na swą niematerialność, brak "najlepszych praktyk" oraz ograniczony dostęp do informacji niezbędnych do ich obliczenia, przy weryfikacji skalkulowanych przez TPSA korzyści pośrednich na potrzeby kalkulacji kosztu netto usługi powszechnej wykorzystane zostały informacje zawarte w dokumencie konsorcjum Ernst & Young Business Advisory sp. z o.o. i Wspólnicy s.k. oraz Ernst & Young Audit sp. z o.o. z grudnia 2008 r. pt. "Opracowanie metodologii ustalania korzyści pośrednich związanych ze świadczeniem składnika lub grupy usług wchodzących w skład usługi powszechnej świadczonej przez Telekomunikację Polską S.A., jako przedsiębiorcy wyznaczonego do świadczenia tej usługi na obszarze całego kraju", wskazano w komunikacie.

"Biorąc powyższe pod uwagę prezes UKE, wyznaczając wartość kosztu netto od wartości sumy kosztów odjął wartość sumy przychodów i sumy korzyści pośrednich (zgodnie z zapisami wynikającymi z § 1 ust 2 rozporządzenia ministra transportu i budownictwa z dnia 15 grudnia 2005 r. w sprawie sposobu obliczania kosztu netto usługi wchodzącej w skład telekomunikacyjnej usługi powszechnej). W wyniku tej kalkulacji prezes UKE stwierdził, że koszt netto nie wystąpił, ponieważ różnica między kosztami a przychodami i korzyściami pośrednimi wynosi -19.970.971,16 zł" - podano również.

Oznacza to, że przeprowadzona weryfikacja kosztu netto nie daje podstaw do przyznania dopłaty dla TPSA, konkluduje komunikat.