Warszawa, 09.05.2013 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w budownictwie wzrósł o 45 pkt kw/kw i wyniósł +0,2 pkt, poinformował Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w komunikacie.

"Wzrost wskaźnika w II kwartale w stosunku do I kwartału wynika z sezonowości branży budowlanej, lecz obecnie jest wyjątkowo wysoki. Podobnie wysoki wzrost był obserwowany w 2002 i 2003 roku, gdy budownictwo wychodziło z głębokiego załamania koniunktury. Efektem tak wysokiej wartości wskaźnika jest odwrócenie funkcji trendu. Jednak chociaż obecne wyniki są niewątpliwie satysfakcjonujące, należy je traktować jako zmianę in plus jeszcze nie utrwaloną" - głosi komunikat.

Najwyższe wskaźniki koniunktury występują w grupach zakładów: budujących drogi kołowe i szynowe, zatrudniających ponad 100 pracowników oraz w przedsiębiorstwach państwowych.

"W przeważającej części analizowanych grup zakładów salda produkcji są dodatnie, zatem ogólna wielkość produkcji budownictwa zwiększyła się w porównaniu z poprzednim kwartałem. Co więcej, prognozy na III kwartał są jeszcze lepsze niż obecne wyniki" - podał też Instytut.

IRG SGH zwraca uwagę, że we wszystkich analizowanych grupach zakładów budowlanych zatrudnienie nadal się zmniejsza, chociaż salda zatrudnienia są znacznie większe niż w poprzednim kwartale. Saldo zatrudnienia w ujęciu ogółem wzrosło o 37 pkt, w sektorze prywatnym o 35 pkt i publicznym o 43 pkt.

"W porównaniu z poprzednim kwartałem zwiększyło się zarówno ogólne saldo zamówień firm budowlanych, jak saldo zamówień krajowych, zatem obecnie w portfelach zakładów budowlanych jest więcej zamówień. W tym zakresie prognozy na nadchodzący kwartał są jeszcze bardziej optymistyczne niż obecne oceny" - czytamy dalej.

Nie zmieniła się bardzo niekorzystna sytuacja w zakresie inwestycji. We wszystkich analizowanych grupach zakładów salda inwestycji są dwucyfrowymi liczbami ujemnymi, podano także.

Zakłady budowlane negatywnie oceniają ogólną sytuację gospodarczą w kraju od początku 2011 roku. Obecne oceny gospodarki są jednak nieco lepsze niż w poprzednim kwartale. Według firm budowlanych sytuacja panująca w budownictwie jest trudniejsza niż ogólna sytuacja gospodarcza, a w porównaniu z poprzednim kwartałem oceny budownictwa poprawiły się w mniejszym stopniu niż oceny gospodarki, konkluduje IRG SGH.

(ISBnews)