Sky City One będzie kompleksem biurowo-mieszkalnym o wysokości 838 m. Najciekawsze jest to, że firma realizująca projekt – Broad Sustainable Building planuje postawić kolosa w zaledwie 90 dni, czyli wieżowiec piąłby się w górę w zawrotnym tempie prawie 9,5 m dziennie. Jest to możliwe dzięki użyciu prefabrykatów. Cała konstrukcja zostanie przygotowana w ciągu około 7 miesięcy, a następnie złożona na placu budowy w mieście Czangsza (prowincja Hunan w środkowych i południowo wschodnich Chinach).

Konstruktorzy obiecują bezpieczeństwo (odporność na drgania sejsmiczne do 9 stopni w skali Richtera) oraz wydajność energetyczną i trwałość. W założeniu w tym ogromnym 220-piętrowym budynku ma przebywać ponad 30 tys. osób na powierzchni ponad 1 mln mkw. Sky City będzie mieścił szpital, hotel, pięć szkół, 17 lądowisk dla helikopterów, restauracje, kluby, biura oraz ok. 4 tys. mieszkań. Wykonawca nazywa je „pionowym miastem”.

Obecny najwyższy budynek – Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – kosztował zawrotne 1,5 mld USD, a jego budowie, trwającej pięć lat, towarzyszyły strajki pracowników budowlanych, skarżących się na niską płacę i trudne warunki. Sky City ma być tańsze o połowę. Wątpliwe też, by ktokolwiek strajkował.

Zobacz wizualizację Sky City One:

Reklama

http://www.youtube.com/watch?v=MvX40RHW81w

Pierwotnie zakończenie realizacji projektu było planowane na styczeń 2013 r., potem przesunięto termin na koniec marca tego roku. Oficjalnie wykonawca nadal utrzymuje, że budynek zostanie oddany do użytku w 2013 r. Architekci specjalizujący się w super-wysokich konstrukcjach zwracają uwagę, że do tej pory firma Broad Sustainable Building wybudowała tylko dwa drapacze chmur, z których żaden nie przekraczał 30 pięter. Zaznaczają, że tak wysoki budynek musi być odpowiednio sztywny, co wymaga ogromnych ilości betonu, który musi stwardnieć. Według przedstawionego projektu Sky City może okazać się niestabilną konstrukcją, podatną na duże wychylenia pod wpływem wiatru. Specjaliści przyznają jednak, że teoretycznie postawienie tak wysokiego budynku w tak krótkim czasie i tak niskim kosztem jest możliwe.

>>> Czytaj również: Na świecie buduje się coraz wyższe wieżowce

ikona lupy />
Czangsza w prowincji Hunan / ShutterStock