Według szacunków sporządzonych na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych w ub. miesiącu, eksport liczony w złotych wyniósł 52,677 mld tj. o 4,2 proc. mniej niż w kwietniu i równocześnie o 2,2 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami, wynika z szacunków Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

„Szacowany dla maja spadek wielkości eksportu w stosunku do wyników z kwietnia nie jest typowy. Z przyczyn sezonowych, zazwyczaj po mniejszych dostawach realizowanych w kwietniu (odreagowanie po większych wcześniej obrotach związanych z zaopatrzeniem świąt) maj przynosi wzrost obrotów. W bieżącym jednak roku wyniki eksportowe kwietnia okazały się nadspodziewanie dobre. To na maj powinna więc przypaść korekta. Na taki właśnie scenariusz (wysoki kwiecień, słabszy maj) wskazują dane o produkcji sprzedanej przemysłu oraz wynikach handlu hurtowego" – podano w komunikacie.

W ocenie KUKE, lepsze od oczekiwanych wyniki w zakresie wymiany z partnerami zagranicznymi w początku roku sprawiają, że coraz bardziej prawdopodobnymi stają się prognozy mówiące, że w całym roku 2013 eksport może być istotnie wyższy niż w roku 2012.

Korporacja oczekuje, że w okresie V – VII 2013 r. eksport okaże się większy niż przed rokiem o 6,2 proc. w euro, a w wymiarze złotowym o 5,6 proc..

Reklama

„Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2013 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 158,3 mld euro, co stanowić będzie wynik o 8,0 proc. wyższy niż w roku 2012. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 657,0 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 7,1 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2012" – podano także.

KUKE ocenia, że w miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu. W roku 2014 eksport może zwiększyć się do 173,2 mld euro (o 9,4 proc.) co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 692,4 mld (wzrost o 5,4 proc.).

Prognozy Korporacji dotyczące eksportu w roku 2013 i 2014 wskazujące na wzrost eksportu ogółem odpowiednio o 8,0 proc. i 9,4 proc. są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla naszej gospodarki rynkach:

• Niemcy – wzrost eksportu o 5,3 proc. i 7,4 proc.

• Pozostałe kraje strefy euro o 3,6 proc. i 5,2 proc.

• Pozostałe kraje UE o 6,7 proc. i 7,9 proc.

• Pozostałe kraje rozwinięte o 6,1 proc. i 7,9 proc.

• Kraje Europy Środkowo - Wschodniej o 19,9 proc. i 19,7 proc.

• Kraje rozwijające się o 21,0 proc. i 18,6 proc.