Ponadto bardzo dobre odczyty PMI dla Francji, Niemiec i strefy euro. Popołudniu poznamy jeszcze dane zza oceanu.
Kolejne dobre dane z polskiej gospodarki, czyli sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym na poziomie 1,8% (wcześniej m. in. produkcja przemysłowa, stopa bezrobocia) sprzyjają umocnieniu się złotego. Trend aprecjacyjny utrzymuje się już drugi tydzień przynosząc ulgę kredytobiorcom i zyski importerom. Większość analityków stara się upatrywać w lepszych danych makroekonomicznych trwalszej poprawy sytuacji gospodarczej licząc, że najgorsze już mamy za sobą. Niestety na to jeszcze za wcześnie aczkolwiek pozytywne sygnały z rynku na pewno mają dobry wpływ m. in. na notowanie złotego.

Wczoraj poznaliśmy Indeks cen nieruchomości FHFA oraz Indeks Fed z Richmond dla amerykańskiej gospodarki. Wartość indeksu FHFA na poziomie 0,7% była lepsza od poprzedniego odczytu, ale gorsza od konsensusu rynkowego (0,9%). Znacznie gorzej wypadł odczyt Indeksu Fed z Richmond, który odnotował spadek do -11 przy prognozach na poziomie 7. Słabe dane delikatnie przełożyły się na dalsze osłabienie dolara aczkolwiek na wykresach można już zaobserwować spowolnienie trendu wzrostowego na eurodolarze. Prawdopodobnie przełoży się to na wyhamowanie dalszego umacniania się złotego.

Dziś na PLN mogą mieć wpływ dane makroekonomiczne z Francji, Niemiec i strefy euro a popołudniu dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz PMI dla przemysłu w USA. W nocy napłynęły pierwsze informacje - PMI z chińskiej gospodarki. Odczyt na poziomie 47,7 rozczarował. Był gorszy od szacunków rynkowych (48,6) oraz od poprzedniej wartości (48,2) i świadczy o spowolnieniu. Pozytywnie za to zaskoczył odczyt dla Francji. PMI dla przemysłu wzrósł do 49,8 (konsensus 48,8) a dla usług do 48,3 (konsensus 47,6). Podobnie z odczytem dla Niemiec. Zarówno PMI dla przemysłu, jak i usług odnotował wartość lepszą od konsensusu i przewyższającą istotny próg 50. Nie rozczarował także odczyt dla całej strefy euro. PMI dla przemysłu wyniósł 50,1 przy prognozach na poziomie 49,1 a dla usług wzrósł do 49,6 podczas gdy konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 48,7. Po publikacji dolar traci na wartości względem euro. Wzrosty na eurodolarze mogą przełożyć się na dalsze umacnianie rodzimej waluty.

O godzinie 13:00 poznamy jeszcze liczbę wniosków o kredyt hipoteczny i nie co później sprzedaż nowych domów - konsensus rynkowy zakłada wartość na poziomie 484 tys., o 8 tys więcej niż poprzedni odczyt. W między czasie poznamy wartość wskaźnika PMI dla przemysłu. Analitycy prognozują lepszy od poprzedniego odczyt na poziomie 52,5.
Jutro znacznie spokojniej w kalendarzu makroekonomicznym. Na pewno jednak warto zwrócić uwagę na odczyt Indeksu Instytutu Ifo oraz liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

Reklama

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 05.05.2013 do 24.07.2013

Od początku ubiegłego tygodnia na parze EUR/PLN możemy zaobserwować trend umacniający złotego, ograniczony od góry linią wyrysowaną pod dużym kątem. Na chwilę obecną ograniczeniem dla dalszego osłabiania się euro, czyli wsparciem dla złotego jest 23,6% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,1740. Oporem dla wzrostu EUR/PLN w przypadku korekty może być testowane aktualnie 38,2% zniesienie Fibonacciego na poziomie 4,2080 przecinające się z linia łączącą maksima ostatnich dni

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 19.05.2013 do 24.07.2013

Frank szwajcarski, po osiągnięciu maksymalnego poziomu 3,5540 od niemal trzech tygodni traci sukcesywnie do złotówki i porusza się w trendzie spadkowym. W przypadku wybicia z formacji trójkąta dołem umocnienie złotego może nabrać istotnego tempa. Oporem dla ewentualnej korekty tego ruchu może być 3,4050, czyli 38,2% zniesienie Fibonacciego oraz kolejne zniesienia.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 05.05.2013 do 24.07.2013

Kurs USD/PLN od kilkunastu dni porusza się dość dynamicznie w dół i dotarł do poziomu 3,17 przebijając dolne ograniczenia szerokiego kanału wzrostowego. Oporem dla ewentualnych wzrostów będzie prawdopodobnie przecięcie się linii wyrysowanej po maksimach ostatnich dni oraz przebite dolne ograniczenie kanału wzrostowego na poziomie 3,18. Wsparcie na chwilę obecna stanowi minimum z maja 3,1350.

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 28.04.2013 do 24.07.2013

Kurs GBP/PLN znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Najbliższym ograniczeniem dla wzrostów są okolice 4,9100, czyli górne ograniczenie kanału spadkowego. W przypadku dalszego spadku wartości najbliższym wsparciem jest minimum z kwietnia na poziomie 4,78.

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Grupy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl.

ikona lupy />
CHF PLN / Media
ikona lupy />
EUR PLN / Media
ikona lupy />
GDP PLN / Media
ikona lupy />
USD PLN / Media