Tym samym potwierdza się obserwowane w ostatnich miesiącach wygaszanie negatywnych tendencji w gospodarce i zapowiada jej wejście w fazę ożywienia, podkreślili analitycy.

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lipcu 2013 roku spadł o 0,4 punktu w stosunku do wartości z poprzedniego miesiąca. Niewielkiej korekty wskaźnika należało się spodziewać po bardzo silnym, przekraczającym 4 punkty wzroście, odnotowanym w ubiegłym miesiącu" - głosi raport.

Według BIEC, tym samym potwierdza się obserwowane w ostatnich miesiącach wygaszanie negatywnych tendencji w gospodarce i zapowiada jej wejście w fazę ożywienia.

>>> Czytaj też: Polacy dołączają do bogatej Północy. I wierzą w Unię

Reklama

"Nie należy jednak oczekiwać powrotu gospodarki na dynamiczną ścieżkę wzrostu, lecz stopniową odbudowę swego potencjału rozwojowego. Decydująca dla skali przyszłego ożywienia będzie sytuacja w krajach Unii Europejskiej i nieograniczanie rządowych wydatków na inwestycje" - zaznaczają analitycy.

Spośród ośmiu składowych WWK cztery wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca, dwie pozostały na niezmienionym poziomie i dwie obniżyły się.

"Składową, która najsilniej działała w kierunku wzrostu wskaźnika była podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym. Zwiększona podaż pieniądza wynikała głównie ze wzrostu depozytów przedsiębiorstw, co może świadczyć o poprawie ich sytuacji finansowej. Przybyło również gotówki w obiegu i był to drugi miesiąc z rzędu, gdy przybywało jej w tak szybkim tempie. Ponadprzeciętny wzrost pieniądza gotówkowego w obiegu zapewne ma związek po części ze spadkiem atrakcyjności lokat bankowych oraz ze wzrostem udziału szarej strefy w gospodarce, której rola zwykle rośnie w okresach spowolnienia gospodarczego" - napisano w raporcie.

Drugi miesiąc z rzędu poprawia się wydajność pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych. Ograniczenie tempa wzrostu wynagrodzeń oraz inne działania zmierzające do redukcji kosztów poprawiły produktywność i konkurencyjność firm, dodał BIEC. Działania te przyczyniły się również do poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw, podkreślają analitycy.

Do poprawy stanu finansów przedsiębiorstw przyczyniło się również zwiększone tempo napływu nowych zamówień, który obserwowano przed miesiącem. Wraz ze wzrostem zamówień w przemyśle i stabilizacją sytuacji finansowej przedsiębiorstw, normalizują się również opinie na temat ogólnej sytuacji w gospodarce i dalszych jej perspektyw rozwojowych, konkluduje Biuro.

>>> Czytaj też: Bezrobocie w Polsce według powiatów - zobacz szczegółowe dane