"To pierwsza tego typu umowa zawarta z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, tym samym portfel instytucji finansowych współpracujących z Grupą Tauron poszerzył się o kolejny istotny podmiot. Środki pozyskane z emisji obligacji zostaną przeznaczone na realizację długofalowej strategii rozwoju Grupy" - powiedział prezes Tauronu Dariusz Lubera, cytowany w komunikacie.

W ramach strategii Tauron planuje przeprowadzenie inwestycji związanych m.in. z budową nowych mocy wytwórczych, modernizacją i odtwarzaniem sieci dystrybucyjnej oraz zwiększaniem zdolności produkcyjnych naszych zakładów górniczych, dodał Lubera.

Obligacje objęte będą gwarancją emisji, tj. zobowiązaniem BGK do nabywania obligacji emitowanych przez spółkę, a maksymalny termin zapadalności będzie wynosił 15 lat. Struktura finansowania przewiduje emisję w seriach w latach 2013-2015, wykupy w równych ratach od 2019 do 2028 r. BGK pełni w tym przedsięwzięciu rolę organizatora, gwaranta programu i depozytariusza, podano również.

"Dłuższy od obecnie posiadanych okres finansowania uzyskany przez Tauron Polska Energia jest bardzo korzystny i dopasowany do potrzeb Grupy, gdyż wydłuża średnioważony termin zapadalności portfela długu i poprzez taką dywersyfikację zapewnia jego stabilność, a jednocześnie jest lepiej dopasowany do długich okresów zwrotu z inwestycji w sektorze energetycznym" - podsumował wiceprezes Tauronu ds. ekonomiczno-finansowych Krzysztof Zawadzki, również cytowany w komunikacie.

Reklama

Grupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, a także największym dystrybutorem i największym sprzedawcą energii elektrycznej. W 2012 r. spółka wytworzyła 19,11 TWh energii elektrycznej, a sprzedała - 44,74 TWh.