Unijna komisarz ds. Badań, Innowacji i Nauki Maire Geoghegan-Quinn zapewnia, że teraz można łatwiej i szybciej otrzymać pieniądze na badania naukowe. Będzie mniej formalności. W innym miejscu ustanowiono granicę między zaufaniem i kontrolą. Geoghegan-Quinn mówiła w Warszawie, że szczególnie ważne jest to, że ułatwiono aplikowanie o granty małym przedsiębiorstwom.

W ostatniej perspektywie z unijnych programów polscy naukowcy otrzymali 370 milionów euro. Tę sumę podzieliło między sobą 1815 zespołów badawczych, co dało nam 12 pozycję w Europie.

Minister nauki Barbara Kudrycka liczy na to, że w następnej perspektywie polscy naukowcy będą chętniej aplikować o europejskie pieniądze. Przyznaje jednak, że nie będzie łatwo, bo w programie chodzi też o zachowanie bardzo wysokiego poziomu badań.

Polskim naukowcom w skutecznym konkurowaniu o fundusze z Horyzont 2020 pomagać będzie Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE. Jednocześnie minister zapewnia, że jeżeli projekty zostaną wysoko ocenione, ale nie uzyskają europejskich funduszy, to Ministerstwo Nauki sfinansuje te badania. Jednocześnie trwają rozmowy nad wprowadzeniem mechanizmu odwrotnego. Jeżeli Naukowe Centrum Nauki dostrzeże, że złożona u nich aplikacja jest wybitna, będzie ją przesyłać do European Research Council.

Reklama

Unijna komisarz przebywa w Warszawie w związku z propagowaniem programu Horyzont 2020.