Oznacza to m.in. obniżenie minimalnych wymagań z kryterium stopy bezrobocia, dotyczących kosztów inwestycji i poziomów zatrudnienia przy włączaniu do stref gruntów prywatnych pod konkretne inwestycje, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

"W powiatach o stopie bezrobocia równej lub niższej od średniej krajowej wymagania zostaną obniżone o 20 proc., natomiast w pozostałych powiatach o 30 proc. Złagodzone kryteria będą obowiązywać tylko do 31 grudnia 2016 r." - czytamy w komunikacie.

CIR informuje również, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy po podjęciu decyzji o inwestowaniu chcieliby jak najwcześniej rozpocząć realizację projektu, zapewniono możliwość potwierdzania przez ministra gospodarki spełnienia tzw. efektu zachęty. Takie rozwiązanie pozwoli rozpocząć inwestycję przed wejściem w życie rozporządzenia włączającego teren inwestycji do strefy i przed uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE.

>>> Czytaj też: Mapa wydanych zezwoleń i wydatków inwestorów w polskich SEE (INFOGRAFIKA)

Reklama

"W praktyce oznacza to dopuszczenie możliwości wcześniejszego rozpoczęcia przez przedsiębiorcę inwestycji na terenie prywatnym przed jego formalnym włączeniem do strefy" - podkreślono w komunikacie.

Możliwe będzie również dopuszczenie wsparcia pomocą publiczną reinwestycji realizowanych na terenach włączonych do strefy jako grunty prywatne. W praktyce oznacza to, że na terenie prywatnym włączonym do strefy pod konkretną inwestycję będzie można wspierać kolejne nowe inwestycje, spełniające określone kryteria.

Kolejne rozwiązanie służy zoptymalizowaniu wykorzystania gruntów już objętych strefami i zakłada, że w latach 2017-2019 włączenie nowych gruntów do strefy będzie uzależnione od wyłączenia ze strefy gruntów o powierzchni co najmniej równej połowie powierzchni włączanej. Natomiast w latach 2020-2026 stosunek ten będzie wynosił 1 do 1, czyli włączenie do SSE 1 ha będzie uwarunkowane wyłączeniem z niej gruntu o powierzchni 1 ha.