Spodziewają się oni inflacji miesięcznej w wysokości ok. 0,2 proc. wobec 0,1 proc. w grudniu.

"Eksperci MG oczekują, że w styczniu 2014 r. ceny wzrosną o 0,2 proc. Nieznacznie szybciej powinny rosnąć ceny żywności, a także ceny dóbr i usług związanych z mieszkaniem. Nie powinny zaś wzrosnąć ceny w transporcie. Roczny wskaźnik inflacji w styczniu powinien wynieść 0,9 proc." - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Resort gospodarki oczekiwał, że w grudniu inflacja wyniesie 0,6 proc. r/r (tak samo, jak w listopadzie), natomiast konsensus ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wynosił 0,7 proc. r/r.

"Zgodnie z oczekiwaniami, głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w grudniu 2013 r., był wzrost cen żywności - o 0,7 proc. Wzrosły także ceny w transporcie. Spadły natomiast ceny w rekreacji i kulturze, o 0,7 proc., oraz odzieży i obuwia, o 0,6 proc." - komentuje resort.

Reklama

Ekonomiści bankowi spodziewają się powolnego przyspieszania inflacji - według nich, poziom dolnej granicy pasma odchyleń (1,5 proc. r/r) od celu inflacyjnego (2,5 proc. r/r) wskaźnik inflacji CPI osiągnie w II lub III kw. tego roku.

>>> W ciągu roku koszt utrzymania mieszkania zajmowanego przez czteroosobową rodzinę wzrósł o niespełna 19 zł. Koszt utrzymania domu wzrósł w 2013 r. głównie z powodu śmieci