"Pomiędzy (...) stronami, został podpisany list intencyjny określający ogólne zasady dotyczące ewentualnego podejmowania wspólnych przedsięwzięć gospodarczych w następujących obszarach działalności: przerób fosfogipsów, poszukiwanie złóż soli potasowej na rynkach obcych, pozyskanie dostępu do źródeł gazu ziemnego, budowa elektrowni poligeneracyjnej oraz poszukiwanie i wydobycie fosforytów" - czytamy w komunikatach.

Strony przewidują, że współpraca w ramach poszczególnych obszarów współpracy nie jest oparta o zasadę wyłączności i może przybrać formę współpracy handlowej i operacyjnej opartej o szczegółowe umowy lub tworzenie spółek typu joint venture. We współpracy mogą uczestniczyć strony, podmioty wchodzące w skład poszczególnych grup kapitałowych i ich ewentualni partnerzy, podano również.

"Działania związane z zapewnieniem dostaw surowców strategicznych są dla nas priorytetem wobec wyzwań rynkowych, z jakimi musimy się mierzyć. Podpisane dziś porozumienie o współpracy rozszerza formułę i zakres współpracy realizowanej wcześniej przez GZNG Fosfory i Grupę Azoty Puławy z KGHM Polska Miedź o nowe obszary, które zdefiniowaliśmy podczas wspólnie przeprowadzanych analiz" - powiedział prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski, cytowany w komunikacie Grupy.

Poszerzenie zakresu współpracy o powyższe obszary działalności stanowi element realizacji strategii Grupy Azoty. W celu zachowania ciągłości procesów produkcyjnych, a także maksymalnego wykorzystania zdolności wytwórczych, spółka dąży do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw surowców strategicznych, poprzez poszukiwanie nowych i alternatywnych źródeł surowców, przy założeniu możliwości tworzenia kapitałowych powiązań z ich dostawcami, podano również w komunikacie Grupy Azoty.

Reklama

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Pod względem zasobów miedzi KGHM znajduje się na czwartym miejscu na świecie. Łączna produkcja miedzi Grupy KGHM wyniosła 676,3 tys. ton w 2012 roku, co oznacza wzrost o 18% w stosunku do poprzedniego roku.