"Projekt, który chcielibyśmy realizować w Płocku wpisuje się znakomicie w naszą strategię zrównoważonego rozwoju, która zakłada budowę wysokosprawnych elektrociepłowni opartych na różnorodnych paliwach dostępnych lokalnie" - powiedział prezes Fortum Power and Heat Polska Mikael Lemström, cytowany w komunikacie.

Fortum rozważa budowę nowoczesnej elektrociepłowni wyposażonej w wielopaliwowy kocioł, w którym poza biomasą czy węglem będą mogły być spalane paliwa alternatywne wytwarzane z odpadów lub niektóre frakcje samych odpadów. Ponadto firma planuje uruchomić instalację odzysku ciepła ze spalin, co dodatkowo zwiększy sprawność zakładu, podano również.

"Kolejnym krokiem, po podpisaniu listu intencyjnego, będzie wypracowanie najbardziej optymalnego rozwiązania technicznego, technologicznego i prawnego realizacji nowej inwestycji. Konieczne jest m.in. przygotowanie studium wykonalności projektu oraz wyznaczenie odpowiedniej lokalizacji - z dala od centrum, ale w granicach administracyjnych Płocka" - czytamy dalej.

Wielopaliwowa elektrociepłownia Fortum w Płocku ma dostarczać energię cieplną do miejskiej sieci ciepłowniczej i współpracować z dotychczasowym, lokalnym producentem energii. Obecnie Fortum rozpoczyna prace przygotowawcze, na podstawie których zostanie podjęta decyzja inwestycyjna. Średni czas realizacji podobnych przedsięwzięć wynosi 2-3 lata od podjęcia ostatecznej decyzji, podkreślono.

Działalność grupy Fortum zlokalizowana jest głównie w krajach nordyckich, w Rosji i w krajach basenu Morza Bałtyckiego. W Polsce fiński koncern działa od ponad 10 lat i do tej pory zainwestował ponad 1,2 mld zł.