Na rynku NewConnect główną rolę w dalszym ciągu odgrywają inwestorzy indywidualni, jednak zauważalny jest systematyczny wzrost udziału inwestorów instytucjonalnych.

"Aktywność inwestorów indywidualnych w całym 2013 r. wyniosła 15 proc. Co istotne, w II półroczu 2013 r. ich udział w obrocie na głównym rynku akcji wzrósł do 16 proc. (14 proc. w I pół. 2013 r.) przełamując tym samym kilkuletni trend spadkowy" - podała GPW.

Inwestorzy zagraniczni w 2013 r. wygenerowali na głównym rynku akcji GPW 47 proc. obrotów (- 1pkt proc r/r), inwestorzy instytucjonalni 38 proc. (+4 pkt proc. r/r ), a indywidualni 15 proc. (-3 pkt proc r/r). Wśród instytucji dominowały TFI (udział 34 proc. w II poł. 2013 r.), na drugim miejscu uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (30 proc. - II pół. 2013 r.), a na trzecim fundusze emerytalne (19 proc. - II poł. 2013 r.).

Na rynku NewConnect nadal dominującą rolę odgrywają inwestorzy indywidualni, którzy w całym 2013 r. odpowiadali za 69 proc. obrotów. W tym samym okresie inwestorzy zagraniczni odpowiadali za 7 proc. obrotów.

Reklama

"Znaczący wzrost udziału w obrotach na tym rynku przypadł na instytucje krajowe, które w ubiegłym roku wygenerowały rekordowe w całej historii funkcjonowania tego rynku obroty, na poziomie 24 proc." – czytamy dalej.

Również na rynku derywatów w 2013 r. wiodącą rolę odgrywali krajowi inwestorzy indywidualni. Na rynku kontraktów terminowych ich udział w obrotach kształtował się na poziomie 50 proc., natomiast na rynku opcji – 37 proc. W całym 2013 r. udział instytucji krajowych oraz inwestorów zagranicznych w obrotach kontraktami kształtował się odpowiednio na poziomach: 33 proc. i 17 proc.

"Na rynku opcji w badanym okresie podmioty zagraniczne wygenerowały obroty opcjami na poziomie 17 proc., a udział instytucji krajowych wzrósł kolejny rok z rzędu, do rekordowego poziomu 46 proc. (w 2012 r. - 39 proc.)"- podała GPW.

Giełda przeprowadziła badanie udziału różnych grup inwestorów (inwestorzy zagraniczni, krajowi instytucjonalni oraz krajowi indywidualni) w obrotach instrumentami finansowymi na parkiecie w drugim półroczu 2013 r. Zgodnie z przyjętą metodologią, udziały poszczególnych grup inwestorów bazują na wynikach ankiety, na którą odpowiadają krajowe biura maklerskie, dane roczne zostały obliczone na podstawie danych półrocznych. Udział w badaniu wzięło 30 krajowych członków GPW.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

>>> Mająca długą tradycję i wiarygodne podstawy zasada, mówiąca że indeksy giełdowe z wyprzedzeniem sygnalizują tendencje zachodzące w realnej gospodarce, tym razem sprawdza się połowicznie. Czytaj więcej na ten temat: Co indeksy giełdowe mówią o polskiej gospodarce?