Konrad Niklewicz z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów informuje na twitterze, że w 17 szpitalach MSW w całej Polsce czeka ponad 350 miejsc dla rannych uczestników zajść na Ukrainie.

Do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie już wczoraj zostało przetransportowanych trzech poszkodowanych mężczyzn. Dziś spodziewane są kolejne cztery osoby. Nie są to Ukraińcy ranni w ostatnich walkach w Kijowie, ale podczas wcześniejszych zamieszek na Majdanie. Wiktor i Anatolij ucierpieli od gumowych kul. Głównie są to osoby z urazami okulistycznymi i ortopedycznymi.

Na Podkarpaciu sześć szpitali zostało wyznaczonych do tego, aby udzielać pomocy rannym Ukraińcom. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego przygotował scenariusz działań na wypadek masowego przekraczania granicy. Służby podlegające wojewodzie są w pełni przygotowane do podjęcia natychmiastowych działań.

Również województwo lubelskie jest gotowe na przyjęcie rannych i uchodźców z Ukrainy. W szpitalach w strefie nadgranicznej powołano pełnomocników do spraw zarządzania kryzysowego w związku z sytuacją na Ukrainie. Pełnomocnicy mają obowiązek codziennego informowania wojewody o wolnych łóżkach. Polskie władze zapewniają, że potencjalne ofiary wydarzeń na Ukrainie będą przyjmowane w pierwszej kolejności.

Reklama

Także szpitale w Krakowie gotowe są do przyjęcia rannych. Władze miasta porozumiały się wstępnie z dyrektorami placówek, aby w razie potrzeby udzieliły wsparcia poszkodowanym w czasie zamieszek.

W Poznaniu 19 łóżek w szpitalu wojewódzkim czeka na ofiary zajść na Ukrainie. Marszałek Województwa rozmawiał wczoraj na ten temat z konsulem honorowym Ukrainy w Poznaniu. Na poniedziałek zaplanowano kolejne rozmowy na temat pomocy jaką Wielkopolanie mogą udzielić Ukraińcom. Rozważana jest zbiórka żywności i artykułów medycznych. Marszałek zaapelował do podległych mu placówek w Kaliszu, Koninie i Lesznie, by w razie potrzeby były gotowe na zarezerwowanie kolejnych łóżek szpitalnych dla Ukraińców.

Centrum dla uchodźców w Warszawie

Centrum informacyjne w Warszawie

Od dziś w Warszawie działa Centrum Informacyjne dla Obywateli Ukrainy. W dawnej kawiarni Nowy Świat - przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Świętokrzyskiej - codziennie od 8 do 18-stej Ukraińcy mogą uzyskać pomoc prawną, wsparcie psychologiczne, a także informacje o opiece medycznej, socjalnej.

Utworzenie Centrum to inicjatywa wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Do akcji włączyła się Straż Graniczna i organizacje pozarządowe - mówi Tomasz Tarasiuk ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Dodaje, że najczęściej zadawane pytania dotyczą przedłużenia wiz, legalności pobytu w naszym kraju.

Uruchomiono też specjalne numery telefonów, pod którymi można uzyskać pomoc - bezpłatny 987 oraz drugi płatny (według stawek operatora) 519 047 300.

Polskie organizacje pomagają Ukrainie

W całej Polsce organizowane są akcje solidarności z Ukrainą. Pieniądze na pomoc poszkodowanym na Majdanie zbiera Fundacja Otwarty Dialog, Caritas Polska i inne współpracujące z partnerskimi organizacjami na Ukrainie. Fundusze są też zbierane w cerkwi ojców Bazylianów w Warszawie. Gotowość na przyjęcie kolejnych rannych ogłaszają szpitale, organizowana jest też pomoc dla uchodźców.

Na wsparcie ludzi przyjeżdżających z Ukrainy nastawia się Polski Czerwony Krzyż - mówi Katarzyna Stępińska z PCK. Jak powiedziała, oddziały organizacji w Lublinie i Rzeszowie są w kontakcie ze sztabami zarządzania kryzysowego w swoich województwach. Mogą w razie potrzeby udzielić pomocy już na granicy, gdyby pojawiła się taka potrzeba. PCK jest w kontakcie także z urzędem do spraw cudzoziemców

Caritas Polska prowadzi zbiórkę pieniędzy poprzez SMS-y i wpłaty na konto pomocowe z dopiskiem "Ukraina". Pieniądze już trafiają do Caritas na Ukrainie, na najpotrzebniejszą pomoc - mówi Paweł Kęska, rzecznik organizacji. Zaznacza, że według Caritas z Ukrainy poszkodowanym obecnie najbardziej potrzebne są przede wszystkim leki i środki medyczne, niezbędna jest także żywność i odzież. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie organizacji.

Informacje o zbiórce na rzecz pomocy Ukrainie znajdują się także na stronie internetowej Fundacji Otwarty Dialog, która już wcześniej wysłała na Majdan wolontariuszy oraz podstawowe leki i sprzęt medyczny.

Organizacje apelują o wpłaty pieniężne, bo do tej pory transporty humanitarne nie były dopuszczane do protestujących. Jednak pojawia się nadzieja, że to się zmieni: do poszkodowanych na Majdanie trafiła polska pomoc humanitarna, blokowana od początku lutego przez ukraińskich urzędników - 11 ton darów zebranych w styczniu przez z Fundację Kultury Duchowej Pogranicza . To głównie ciepła odzież, ale również łóżka polowe, środki opatrunkowe, strzykawki i nici chirurgiczne bardzo potrzebne po ostatnich starciach.

>>> Porozumienie na Ukrainie: Janukowycz zgadza się na wcześniejsze wybory prezydenckie