Aż 41,7 proc. przedsiębiorców spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej własnej firmy w drugim kwartale. Ten wynik nie robiłby może takiego wrażenia, gdyby nie odczyt sprzed kwartału – na poziomie 27,2 proc. Small biznes liczy na odczuwalny wzrost zamówień i lepszą sprzedaż.
Wiara w powszechną poprawę koniunktury nie wzrosła wprawdzie tak gwałtownie, ale 27,3 proc. ankietowanych spodziewa się, że w kolejnym kwartale w krajowej gospodarce będzie lepiej niż w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. – To najwyższy odczyt, biorąc pod uwagę kolejne cztery pomiary z rzędu. Z jednej strony świadczy to o trwałości trendu, z drugiej wskazuje na rozbudzone nadzieje przedsiębiorców, że najlepsze dopiero przed nami – twierdzi Izabella Młynarczyk, analityk rynków w Keralla Research, agencji badań B2B. Analityczka tłumaczy takie nastroje twardymi danymi makroekonomicznymi, które wskazują na odbicie popytu krajowego: według Głównego Urzędu Statystycznego sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 7 proc., licząc rok do roku, a w marcu o 3,1 proc. Zanotowano też spadek stopy bezrobocia.
Pozytywne nastawienie powoduje, że więcej przedsiębiorców deklaruje zwiększanie liczby etatów niż ich cięcie. W tym kwartale prawie 16 proc. firm zamierza zatrudniać nowych pracowników, a tylko 5 proc. będzie zwalniać. Równocześnie prawie 80 proc. zamierza utrzymać stan zatrudnienia, co również jest dobrą wiadomością. Kolejnym pozytywnym sygnałem jest chęć do inwestycji. W ostatnim badaniu zadeklarowało ją 53,3 proc. uczestników, co w praktyce oznacza, że co drugi przedsiębiorca MSP na drugi kwartał zaplanował wydatki firmowe.

Polskie plany inwestycyjne jak Titanic. Toną już przy pierwszym podejściu. Czytaj więcej o problemach z inwestycjami w Polsce.

Reklama
Warto podkreślić, że oczekiwania na drugi kwartał są pozytywne mimo nie najlepszych ocen początku roku. Pesymistów, którzy nieprzychylnie wypowiedzieli się na temat sytuacji w kraju, jest dokładnie jedna trzecia z 600 ankietowanych, co oznacza lekki wzrost niezadowolonych w porównaniu z poprzednim odczytem (chociaż należy pamiętać, że przed rokiem źle rozwój wydarzeń w krajowej gospodarce oceniło aż 46,2 proc. badanych). Nieznacznie przybyło też przedsiębiorców i menedżerów, którzy negatywnie ocenili stan swoich firm w I kw. Jest ich prawie 30 proc. Wprawdzie co piąty z pytanych przez KR uznał, że sytuacja jego przedsiębiorstwa w I kw. się polepszyła, ale – co charakterystyczne – drugi kwartał z rzędu odsetek optymistów spadł, i to dość znacząco: tym razem z 25 do 21,2 proc.
ikona lupy />
Jak zmieni sie sytuacja ekonimiczna przedsiębiorstw w ciągu kolejnych 3 miesięcy / DGP