Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 12 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 12 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w czerwcu oceniany jest korzystnie, podobnie jak w maju i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Oceny i prognozy portfela zamówień oraz przewidywania dotyczące produkcji są optymistyczne, choć ostrożniejsze od zgłaszanych w maju. Wzrost bieżącej produkcji jest zbliżony do sygnalizowanego przed miesiącem" - czytamy w komunikacie.

Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie, ale utrzymują się pozytywne prognozy w tym zakresie zgłaszane przed miesiącem. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostawać bez zmian, podobnie jak przed miesiącem, podano również.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci wyrobów z gumy (plus 19 – spadek o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), drewna i wyrobów z drewna (plus 15 – spadek o 1 pkt proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 14 – spadek o 8 pkt proc.), urządzeń elektrycznych (plus 14 – spadek o 5 pkt proc.). Negatywnie koniunkturę oceniają producenci odzieży (minus 8 – wzrost o 4 pkt proc.), poinformował również GUS.

Reklama

Wskaźnik koniunktury w budownictwie

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie ukształtował się w czerwcu na poziomie minus 5, czyli poprawił się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21 proc. (przed miesiącem odpowiednio 16 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

- W czerwcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nieco mniej pesymistycznie niż w maju i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieznacznie mniej negatywne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień może rosnąć nieco wolniej niż oczekiwano w maju - czytamy w komunikacie.

Utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej. Przedsiębiorcy spodziewają się zbliżonego do zapowiadanego w ubiegłym miesiącu spadku cen robót budowlano-montażowych, podano także.

Przedsiębiorcy zgłaszają w czerwcu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 76 proc. (71 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.)., poinformował również Urząd.

Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w czerwcu br. na poziomie 1 pkt, czyli pogorszył się o 1 pkt wobec poprzedniego miesiąca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 15 proc. (przed miesiącem odpowiednio: 17 proc. wobec 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

- Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nieznacznie optymistycznie, podobnie jak w maju, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Oceny bieżącej sprzedaży są mniej korzystne od sygnalizowanych w maju. Utrzymują się nieznacznie pozytywne przewidywania w tym zakresie. Diagnozy i prognozy sytuacji finansowej są pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć wolniej niż oczekiwano w maju - czytamy w komunikacie.

W podziale na branże korzystnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 5 – spadek o 3 pkt proc.), a negatywnie – dyrektorzy podmiotów z pozostałych prezentowanych branż: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 6 – wzrost o 6 pkt proc.), pojazdy samochodowe (minus 2 – spadek o 2 pkt proc.) oraz żywność (minus 1 – spadek o 1 pkt proc.).

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 10 (plus 11 w maju). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 10 proc. (przed miesiącem odpowiednio 21 proc. i 10 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał też GUS.

- W czerwcu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w maju i lepiej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat. Diagnozy i prognozy sprzedaży, a także przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco mniej korzystne od formułowanych w maju. Utrzymują się nieznacznie pozytywne oceny bieżącej sytuacji finansowej. Badane przedsiębiorstwa zapowiadają, iż ceny towarów mogą rosnąć wolniej niż oczekiwano miesiąc wcześniej - napisał Urząd.

Koniunktura w usługach

W czerwcu większość badanych przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem i lepsze niż przed rokiem oceny koniunktury formułują podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają kierujący jednostkami z sekcji edukacja – ich opinie są podobne do formułowanych w maju bieżącego roku, choć lepsze od sygnalizowanych w czerwcu ubiegłego roku, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie 1 (przed miesiącem 1). Poprawę koniunktury w obu miesiącach odnotowuje 15 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 14proc.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 8 (przed miesiącem plus 9). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 11 proc. (w maju odpowiednio 21 proc. i 12 proc.).

W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (przed miesiącem plus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 19 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (w maju odpowiednio 20 proc. i 6 proc.).

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 25 (przed miesiącem plus 24). Poprawę koniunktury odnotowuje 30 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w maju odpowiednio 29 proc. i 5 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.