Główne indeksy giełd w Europie traciły już od poranka po słabym odczycie indeksu instytutu Ifo i po słabszych wynikach koncernów LVMH i Statoilu. Szczególnie mocne obawy wzniecił raport LVMH, w którym widoczny jest słabszy popyt w Azji, czyli w regionie który od kilku lat napędzał sprzedaż europejskich spółek produkujących luksusowe dobra.

Przecena przybrała na sile po słabym otwarciu w Ameryce, gdzie indeksom ciążą producenci kart kredytowych i spółka Amazon. Akcje Visa po raporcie kwartalny tracą ponad 4 proc. Aż 11 proc. traci Amazon. Przyczyną przeceny największego w USA sklepu internetowego jest fatalny raport za II kwartał. Pomimo iż rynek oczekiwał strat z powodu potężnego programu inwestycyjnego (spółka buduje ogromne centra logistyczne m.in. w Polsce) to ich wielkość mocno zaskoczyła (liczby TUTAJ). Przyczyną zaskoczenia nie jest jednak program inwestycyjny spółki, lecz sektor cloud-computingu, w którym Amazon rywalizuje z Googlem i Microsoftem. Duża konkurencja w tym sektorze sprzyja presji na cen, co odbiło się właśnie na niższym od oczekiwań wyniku w tym sektorze.

Obecnie DJIA traci ponad 0,8 proc., a Nasadaq i S&P500 ok. 0,7 proc. W Europie DAX stracił 1,5 proc., CAC40 aż 1,8 proc., a FTSE100 0,4 proc. Przecenę pod sam koniec sesji napędziły informacje o tym, że UE przygotowuje pakiet nowych sankcji wobec Rosji, które mają być rozpatrywane już w przyszłym tygodniu.