W czołówce najchętniej wybieranych uczelni jest Politechnika Warszawska. Jak co roku jednym z najpopularniejszych kierunków jest architektura, gdzie na jedno miejsce było 8 kandydatów.

Rzecznik uczelni Ewa Chybińska wyjaśnia, że każdy maturzysta mógł składać aplikacje na 5 kierunków. Rekord to 21 aplikacji na jedno miejsce na mechanice i budowie maszyn na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa. Po 19 aplikacji przypadało na jedno miejsce na inżynierii biomedycznej oraz gospodarce przestrzennej.

Rzecznik Politechniki Warszawskiej podkreśliła, że ponad 30 proc. studentów stanowią dziewczyny, a są kierunki, gdzie nawet połowa uczących się - to studentki.
W tym roku Politechnika Warszawska przygotowała 6300 miejsc dla studentów pierwszego roku na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia. Maturzyści złożyli aż 50 tysięcy aplikacji.

>>> Czytaj też: Studia za granicą. Wybrać najdrożej czy najlepiej? Różnice sięgają 100 tys. zł [Infografika]

Reklama

Co studiować? Rządowy portal 'wybierzstudia' ma pomóc w decyzji

Uczelnie techniczne wciąż na topie. Kierunki ścisłe i techniczne od paru lat są najchętniej wybierane przez kandydatów na studia. Jak będzie w tym roku? Jeszcze oficjalnych danych nie ma, ale wszystko wskazuje na to, że tendencje nie zmienią się - mówi rzecznik ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego Łukasz Szelecki.

Dwa lata z rzędu najbardziej obleganym kierunkiem była informatyka. Ogromną popularnością cieszy się też prawo, zarządzanie, budownictwo oraz mechanika i budowa maszyn.

Od 1. października ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego będzie prowadziło monitoring losów absolwentów. Dane będą pochodziły z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wyjaśnił Łukasz Szelecki. Dzięki temu maturzyści będą mogli sprawdzać, jak absolwenci radzą sobie na rynku pracy.

30 września oficjalnie wystartuje portal: wybierzstudia.nauka.gov.pl, który pomoże młodym ludziom w wyborze uczelni i kierunków.

>>> Czytaj też: Najciekawsze fakty o najlepszych systemach edukacji na świecie